Zajrzyjmy do naszych Seniorów z Zatorza…

Zajrzyjmy zwyczajowo do naszych zaprzyjaźnionych Seniorów korzystających z dobrodziejstwa projektu „Zajęcia kreatywne dla Seniorów” prowadzonego w Osiedlowym Domu Kultury „Zatorze” i sprawdźmy jak się bawili w mijającym grudniu.
Grudzień nierozerwalnie kojarzy się nam ze świętami, choinką i ozdobami, nikt więc zapewne nie będzie zdziwiony tym, że nasze Seniorki zajęły się na zajęciach z arteterapii przygotowywaniem ozdób choinkowych z filcu, powstawały piękne renifery, gwiazdy i serca, które ozdobiły grupową choinkę, a wszystko przy świątecznej muzyce.
Kolejne spotkanie zostało przeznaczone na opracowanie scenariusza wieczoru wigilijnego, podczas którego Seniorki będą recytować i śpiewać kolędy, przygotowywały także piękne kartki świąteczne, które z życzeniami trafiły do konińskich firm i instytucji.
Seniorki spotkały się również z dr Tomaszem Pieńkowskim, biorąc udział w wykładzie „Rehabilitacja w schorzeniach onkologicznych”. Uczestniczki spotkania poszerzyły swoją wiedzę z tematu onkologii, przyczyn powstawania chorób nowotworowych, ich rozpoznawania i leczenia.
9 grudnia nasze Seniorki ugościły w Osiedlowym Domu Kultury „Zatorze” zaprzyjaźnionych Seniorów z Dziennego Domu Pomocy Społecznej w Koninie, było wspólne kolędowanie, wykonywanie ozdób świątecznych i prezenty, czas pięknie płynął przy gorącej herbacie i przygotowanych przez Seniorki słodkich wypiekach.
Na kolejnych zajęciach arteterapii królował świąteczny bazar, Seniorki dekorowały pomarańcze wonnymi goździkami, które zostały wykorzystane do dekoracji świątecznego stołu. Wykonywały również piękne świąteczne gwiazdy, które ozdobiły okna. Był czas na rozmowy o przygotowywaniach do świąt i potrawach jakie zagoszczą w tym czasie na stołach.
19 grudnia odbyło się spotkanie wigilijne, do którego tak pieczołowicie przygotowywały się nasze Seniorki, zaproszono na nie Macieja Ostrowskiego, Prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej „Zatorze” i Sylwię Pietek, Kierownika ODK „Zatorze”. Stoły uginały się od pysznych świątecznych potraw przygotowanych przez nasze Seniorki, była zupa grzybowa, pyszny barszcz czerwony, pierogi, kapusta z grochem, sałatki i ciasta. Był oczywiście czas na wspólne kolędowanie, przełamanie się opłatkiem i złożenie sobie życzeń.
Wykłady, zajęcia artystyczne, wyjścia na wydarzenia kulturalne są ważne, ale najważniejsza jest możliwość spotkania w grupie rówieśniczej, rozmowa, takie ludzkie wygadanie się bratniej duszy, poczucie wspólnoty, wspólne świętowanie urodzin czy imienin członków grupy. Także sami widzicie, że czasu na nudę i narzekanie nasi Seniorzy nie mają, jeśli macie w swoim środowisku samotnego seniora to nie pozwólcie mu się nudzić i wspomnijcie o tej ciekawej inicjatywie!

Źródło: ODK „Zatorze”

Opiekunem grupy jest Linda Tomczak

Udostępnij na: