Ciepło z konińskiej geotermii coraz bliżej (GALERIA ZDJĘĆ)

Do końca lipca 2023 roku zakończy się budowa ciepłowni geotermalnej w Koninie. Tym samym, będzie to trzecie, po Elektrowni Konin i MZGOK, niezależne źródło pozyskiwania energii cieplnej. Moc zainstalowana ciepłowni wynosić będzie 8,1 MWt, a planowana roczna produkcja energii cieplnej blisko 159 tys. GJ.

Budowa ciepłowni geotermalnej, której zakończenie planowane było pierwotnie na koniec 2022 roku, po przejściowych problemach z ciągiem dostaw, nagłej i nieprzewidzianej awarii wiertniczej w otworze Konin GT-3, sfinalizowana zostanie do końca lipca 2023 roku. Na sierpień i wrzesień zapowiadane są rozruchy, a następnie ciepło z geotermii zasili miejski system ciepłowniczy.

Obecnie z placu budowy zniknęła tzw. mała wiertnia, której zadaniem było sprawdzenie i czyszczenie otworu GT-1, do którego nie zaglądano od blisko 8 lat. Cały proces zakończył się powodzeniem, a więc do wykonania pozostała finalna część odwiertu GT-3 i symboliczne połączenie otworów w układzie technologicznym. Równocześnie porządkowany jest teren wokół obiektu i zakładana kostka brukowa.
W planach są także – tereny zielone, ogrodzenia, drogi i place. W samym obiekcie trwają z kolei prace instalacyjne.

źródło: MPEC Konin

Udostępnij na: