„Cisza eremu” Franciszka Kupczyka

Franciszek Kupczyk to bardzo znany koniński fotografik. Już wiele razy udowodnił, że jego zdjęcia niosą ze sobą bardzo wiele emocji, przemawiają wprost do widza. Tak też jest i teraz, na wystawie zatytułowanej „Cisza eremu”, której wernisaż odbył się w piątkowy wieczór (26 maja) w galerii Wieża Ciśnień.

„Cisza eremu” to bardzo osobista opowieść autora o jego blisko półtoramiesięcznym pobycie u ojców Kamedułów w Bieniszewie. To zdjęcia przesycone wręcz mistyką, w tym także mistyką, którą potrafi stworzyć tylko światło. Zdjęcia na wystawę pochodzą z ostatniego okresu ale tak naprawdę stanowią podsumowanie 20letniego okresu fotografowania przez Franciszka Kupczyka ojców Kamedułów w Bieniszewie.

Jest na nich wszystko, co kojarzy się przeciętnemu zjadaczowi chleba z klasztorem o najsurowszej regule. Regule, która tego wieczoru ciut poluzowano. Na wernisażu bowiem obecny był ojciec Stanisław, który z niezwykła serdecznością mówił o pasji artysty tak głęboko rozumiejącego życie zakonne w odosobnieniu. Wystawa „Cisza eremu” Franciszka Kupczyka była jednym z elementów bogatego programu tegorocznego  Fotofestiwalu „Focus nad Wartą”. Wystawie towarzyszy bardzo piękny katalog i można ją oglądać do końca czerwca.

Źródło tekstu i zdjęć: www.konin.pl

Udostępnij na: