Dom Seniora w Koninie

Dom Seniora w Koninie to nowoczesny i funkcjonalny budynek na miarę XXI wieku, znakomicie wpisujący się w politykę senioralną Miasta Konina, zapraszam do obejrzenia filmu z uroczystości jego otwarcia.

12 września 2023 roku Miejskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Koninie oddało do użytkowania nowy budynek „Dom Seniora” przy ul. Magnetytowej 7 w Koninie. Inwestycja przeznaczona jest w całości do użytkowania przez osoby w wieku senioralnym. Należy podkreślić, że nie jest to placówka opiekuńcza i nie jest związana z przepisami Ustawy o pomocy społecznej.

Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali: Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polski Leszek Galemba, Prezydent Miasta Konina Piotr Korytkowski, Sekretarz Rady Nadzorczej Miejskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. w Koninie  Monika Durkiewicz, Dyrektor Zarządzający Democo Poland Sp. z o.o.  Artur Pluta, Prezes Miejskiego TBS Sp. z o.o. w Koninie  Marek Libertowski oraz przyszła mieszkanka Domu Seniora.

Klucze do przydzielonych mieszkań uroczyście wręczył Prezydent Miasta Konina Piotr Korytkowski gratulując nowym najemcom i życząc im wszystkiego najlepszego w nowym miejscu zamieszkania. Po części oficjalnej wszyscy goście mogli obejrzeć mieszkania. Przyjęte rozwiązania techniczne są ukierunkowane na tworzenie wygodnej i bezpiecznej przestrzeni życiowej dla osób starszych, mogących zamieszkiwać samodzielnie i realizować swoje pasje życiowe w obrębie nieruchomości. Mieszkańcy Domu Seniora będą mieli możliwość skorzystania z dopłat do czynszu.

Obiekt wyposażony został w energooszczędne oświetlenie, fotowoltaikę oraz monitoring wizyjny. Na terenie przynależnym znajdą się: obiekty małej architektury, nasadzenia drzew i krzewów oraz trawniki, alejki spacerowe, siłownia zewnętrzna, wiata rowerowa, wiata grillowa, altana, zbiorniki do retencjonowania wody deszczowej. Poza wygrodzeniem znajduje się parking zewnętrzny (wjazd chroniony szlabanem), podziemne zbiorniki do czasowego gromadzenia odpadów stałych, elementy małej architektury i zieleń oraz podziemny zbiornik przeciwpożarowy. Budynkowi charakteru dodają otwarte przestrzenie wewnątrz, duże okna, szerokie korytarze, wysokiej klasy aluminiowa stolarka okienna. W budynku znajdują się na 32 mieszkania na wynajem, każde wyposażone w systemem przywoławczy ratujący życie. Dostęp do wyższych kondygnacji zapewnią dwie cichobieżne windy, natomiast każde piętro oznaczone innym kolorem. Na parterze przewidziano miejsce dla Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, który będzie organizował różnego rodzaju warsztaty i zajęcia terapeutyczne, zajęcia ruchowe (fitness), naukę języków, tańca itp. W świetlicy wyposażonej w sprzęty kuchenne będzie można spożywać posiłki zamówione w ramach zewnętrznego cateringu. Łączne nakłady poniesione na inwestycję to około 20 mln zł. Źródłem finansowania przedsięwzięcia jest Fundusz Dopłat, którego obsługę prowadzi Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach rządowego programu bezzwrotnego wsparcia budownictwa mieszkaniowego.

Udostępnij na: