„Dzieciom – których życie zgasło zanim przyszły na świat”

Mogiła poświęcona dzieciom martwo urodzonym znajduje się przy głównej alei cmentarza komunalnego w Koninie. Pierwszy pochówek zorganizowany został 23 października 2017 roku. Od tamtej pory, co roku, z okazji obchodzonego 15 października Dnia Dziecka Utraconego, przy mogile spotykają się przedstawiciele władz Konina, radni, duchowni oraz rodzice martwo urodzonych dzieci.

16 października 2023 roku pochowano szczątki kolejnych 7 dzieci. Ceremonię odprawił proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Koninie, ksiądz prałat Zbigniew Cabański, wikariusz biskupi, który modlił się w intencji dzieci oraz ich rodziców. W uroczystości pogrzebowej udział wzięli: Piotr Korytkowski – Prezydent Miasta Konina, Małgorzata Rychlińska – Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Koninie wraz z pracownikami Ośrodka, Sebastian Lisiak – Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 3 oraz uczniowie klasy V d wraz z opiekunem.

Po wspólnej modlitwie głos zabrał Prezydent Miasta Konina Piotr Korytkowski, który zwrócił się do zebranych słowami: „Spotykamy się dzisiaj przy grobie dzieci, które nie mogą doświadczać życia tak jak my. Jak również rodzice nie mogą doświadczać cieszenia się z tych dzieci. Miasto Konin od siedmiu lat, co roku spotyka się z rodzicami i wszystkimi, którzy chcą uczcić pamięć i wspomnieć dzieci, które będą złożone w mogile. Będziemy to kontynuowali, gdyż ważne jest, aby rodzice i wszyscy, którzy chcą pamiętać, mieli miejsce gdzie mogą przychodzić. Liczę na to, że się nie spotkamy w kolejnym roku, gdyż dzieci martwo urodzonych nie będzie”. Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie powiedziała, że „kolejne siedmioro dzieci, których życie zgasło za wcześnie, spoczęło we wspólnej mogile i są one w pamięci i sercach swoich rodziców i najbliższych. Jest to miejsce, do którego rodzice mogą przyjść, pochylić się i zapłakać.” Prezydent i  Dyrektor MOPR podziękowali wszystkim za udział w ceremonii.

Źródło zdjęć i tekstu: www.konin.pl

Udostępnij na: