„Eko-przestrzeń” działa u ciepłowników

W poniedziałek (24 października) w siedzibie Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej odbyła się niezwykła uroczystość. Otwarto „Eko-przestrzeń”, czyli salę edukacji ekologicznej dla wszystkich. Otwarcia dokonał jeden z uczniów SP 3, z wprawą „przedzierając się” przez papierową zasłonę w obecności m.in. posłów Leszka Galemby i Tomasza Nowaka, prezydenta Konina Piotra Korytkowskiego, prezes WFOŚiGW Jolanty Ratajczak, przedstawicieli oświaty.

Sala powstała w ramach projektu „Wielkopolskie ciepło przyjazne środowisku” i została wsparta (w okresie dwóch lat) ponad 134 tys. zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Służyć będzie całej Wielkopolsce Wschodniej. – Chcemy w niej uczyć mieszkańców, jak można pogodzić naturę i wytwarzanie energii, również tej cieplnej – powiedział w czasie uroczystego spotkania Sławomir Lorek, prezes MPEC-Konin.

Inicjatywę bardzo chwalili wszyscy – i parlamentarzyści i samorządowcy. Także reprezentanci Funduszu oraz władz oświatowych. Wykład inauguracyjny, dotyczący energii z OZE i zanieczyszczeń, wygłosił Jacek Slanina dyrektor Projektów i Marketingu MPEC w Koninie. „Eko-przestrzeń” wyposażono w najnowocześniejszy sprzęt audiowizualny wspierający edukację ekologiczną a także niezwykle pomoce naukowe pozwalające zademonstrować praktycznie każdy rodzaj energii uzyskiwany z odnawialnych źródeł. Z ogromną ochotą skorzystali z jego możliwości uczniowie „3”.

– Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, wśród ekologicznych elementów laboratorium pojawią się modele pojazdów zasilanych wodorem, ogniwami paliwowymi czy chociażby słoną wodą – dodał Sławomir Lorek. – Wyposażenie walizkowe pozwala nam również na realizację zajęć bezpośrednio w placówkach oświatowych. Do końca przyszłego roku planujemy dotrzeć do około 1100 osób, szczególnie uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych ze Wschodniej Wielkopolski. Zapraszamy też do nas dorosłych, którzy na pewno znajdą w naszej „Eko-przestrzeni” coś dla siebie, poszerzą wiedzę nie tylko o procesach energetycznych, ale sprawdzą namacalnie przewagę ciepła systemowego nad konwencjonalnymi metodami ogrzewania mieszkań czy domów.

Miłym akcentem spotkania były okolicznościowe dyplomy i podziękowania wręczone uczniom i nauczycielkom z SP 3, które wręczyła prezes Jolanta Ratajczak. „Eko-przestrzeń” honorowym patronatem objął Prezydent Miasta Konina.

Źródło: www.konin.pl

Udostępnij na: