Ekologia z MPEC-Konin – czas podsumowań

Edukacyjna przygoda z ekologią rozpoczęła się w MPEC-Konin w 2020 roku, kiedy to w czasach pandemii spółka zaczęła organizować lekcje online dla uczniów szkół podstawowych. Kolejnym krokiem była realizacja projektu pn. „Wielkopolskie ciepło przyjazne środowisku – opracowanie i emisja filmów edukacyjnych dla Wielkopolski Wschodniej”  dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.  W wyniku jego realizacji powstały 4 filmy o tematyce ekologicznej, których celem była budowa postaw proekologicznych wśród mieszkańców. Filmy te miały ponad 30 tys. wyświetleń w Internecie, a także wielokrotnie były wykorzystywane podczas konferencji dotyczących optymalizacji zużycia energii.

Rok później koniński MPEC rozpoczął kolejny projekt pn. „Wielkopolskie ciepło przyjazne środowisku – modernizacja sali edukacji ekologicznej dla Wielkopolski Wschodniej”. W wyniku jego realizacji zakupione zostało wyposażenie tj. sprzęt multimedialny, meble oraz materiały dydaktyczne dotyczące energii odnawialnej, dzięki którym spółka może się pochwalić nowoczesną i funkcjonalną salą dydaktyczną. Ale to nie wszystko. Korzystając z mobilnego laboratorium pracownicy MPEC-u mogą prowadzić zajęcia bezpośrednio w zainteresowanych placówkach oświatowych, ale również na festynach, piknikach organizowanych w całym powiecie konińskim. Zajęcia ekologiczne to zarazem teoria i praktyka. Furorę robią modele ekologicznych pojazdów wodorowych, turbin wiatrowych, paneli fotowoltaicznych oraz pojazdów napędzanych wyłącznie słoną wodą.

– Zakładaliśmy udział w projekcie ok. 1000 osób, jednak rzeczywistość okazała się nieprawdopodobna. Blisko 4000 uczestników w zakresie wiekowym od 4 do… ponad 80 lat to swoisty rekord, a chętnych do kolejnych zajęć nie brakuje – podsumowuje Jacek Slanina, dyrektor projektów i marketingu MPEC-Konin.

– Czekamy na kolejne nabory z zakresu edukacji ekologicznej organizowane przez WFOŚiGW w Poznaniu” – podsumowuje Sławomir Lorek, prezes zarządu MPEC-Konin.

Dotychczasowa wartość zrealizowanych przez MPEC-Konin projektów ekologicznych wyniosła blisko 200 tys. zł, z czego ponad 70% to dotacja z WFOŚiGW w Poznaniu. Na zakończenie warto wspomnieć, że już trzeci rok realizowany jest w konińskich podstawówkach projekt „Lekcje Ciepła” uczący rozsądnego gospodarowania energią, którego koordynatorem jest także koniński MPEC.

Źródło: MPEC-Konin / Materiał promocyjny

Udostępnij na: