„Kariatydy” rozdane

Sześć statuetek „Kariatyd” wręczono w czwartkowy wieczór (11 maja) w czasie gali, która odbyła się w DK Oskard. W jej trakcie ogłoszono laureatów Konkursu o statuetkę Kariatydy. Niezwykłe wyróżnienia wręczyła Justyna Kałużyńska-Markocka, przewodnicząca Kapituły „Kariatyd”, dyrektor Centrum Kultury i Sztuki, organizatora konkursu.

W kategorii „Animator Kultury” statuetkę otrzymał Mirosław Pacześny – dyrygent i kierownik artystyczny Orkiestry Dętej PAK KWB Konin. W kategorii „Twórca” statuetka trafiła do Doroty Pasek – pisarki i polonistki z I LO, autorki opowiadań i powieści obyczajowych oraz fantasy. Kariatydę w kategorii „Samorząd Lokalny” kapituła przyznała Pawłowi Szczepankiewiczowi, wójtowi gminy Wierzbinek. Lidia Dobersztyn, prezes Banku Spółdzielczego w Słupcy wyróżniona została statuetką w kategorii „Mecenas Kultury-Sponsor”.  Natomiast Kariatydę Nova zdobyła Szantal Strzelińska, studentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, autorka wielu przedsięwzięć teatralnych, prezentowanych na różnych scenach w naszym regionie.

Przyznano także „Kariatydę Wielką”. Trafiła ona do Jana Sznajdra (uhonorowanego przed laty statuetką w kategorii „Twórca”) – poety, malarza, rzeźbiarza, pisarza, działacza niepodległościowego, autora książek „Szkło bolesne – wspomnienia więzienne”, „Na obraz i podobieństwo” oraz „W złowieszczych murach Rawicza i Wronek”. Organizatora prywatnego muzeum sztuki ludowej. Statuetkę w imieniu Jana Sznajdra odebrał jego syn Jerzy. Zwieńczeniem gali, którą poprowadziła Marta Baran był spektakl Polskiego Teatru Tańca z kolektywem bodytalk „Romeos&Julias unplagued. Traumstadt”.

Źródło tekstu i zdjęć: www.konin.pl

Udostępnij na: