Konin kocha gospel!

Mieszkańcy Konina kochają gospel, kochają wspólne kolędowanie i poczucie wspólnoty, którego nam przez szalejącą pandemię brakowało ostatnimi czasy, to zapewne przyczyniło się do faktu, że sala konińskiego KDK-u pekała w szwach!

Żyjemy w bardzo trudnych czasach pandemia, izolacja, wojna u naszych wschodnich sąsiadów, szalejąca inflacja i drożyzna drenująca nasze portfele, wielu z nas gubi się w tej bezwzględnej rzeczywistości i szuka kontaktu z Bogiem. Jeśli chodzi o mnie to przez to co się dzieje w kościele nie jestem w stanie uczestniczyć w jego życiu, wejść do kościoła i odnaleźć tam kontaktu z Bogiem, co nie oznacza, że go nie potrzebuję!

I właśnie obecność na takich koncertach pomaga mi duchowo, nikt mnie tu do niczego nie zmusza, nie nakłania, Ci wspaniali piękni ludzie, swoim śpiewem, otwarciem na drugiego człowieka, wytwarzają taką siłę metafizyczną, że choćby człowiek się bronił, zapierał rękami i nogami to i tak spowodują, że i twoje wnętrze się otworzy i poczujesz przepływ tej energii przez całego siebie!

Słowo gospel jest zestawieniem słów God – Bóg oraz spell – mówił, oni swym słowem śpiewanym włamują się w piękny sposób w nas i sprawiają, że chcemy stawać się lepsi, uwielbiam patrzeć na ich ruch sceniczny, nie ma w tym wyuczenia i maniery to rodzaj mistycznego transu!

Założyciel i lider zespołu Gospel Rain Grzegorz Głuch nie miał żadnych trudności by wyrwać konińską publiczność z ich wygodnych foteli i zaprosić do wspólnego śpiewu, porwał wszystkich, byli jak zboże, a on jak wiatr sprawiający, że zboże pięknie tańczyło, a ich śpiew był jak życiodajny deszcz!
Dziękuję za to, że mogłem być częścią tej wspólnoty!

Fachowym opisem wczorajszych wykonawców zajmie się zaś Dorota Gapska z Konińskiego Domu Kultury:
„Kolędy ,,Narodzony, niestworzony”, ,,W żłobie leży” czy ,,Jezus malusieńki” usłyszeliśmy w wykonaniu chórów gospel w Konińskim Domu Kultury. Na scenie KDK, 6 stycznia w święto Trzech Króli, wystąpiły dwa niesamowite chóry: Gospel Rain i Konin Gospel Choir. Gościem wieczoru była wokalistka Beata Bednarz. Na wspólne kolędowanie mieszkańców Konina zaprosili Prezydent Konina i Koniński Dom Kultury. – Życzę Państwu pokoju. Niech Nowy Rok przyniesie dużo dobrego. Niech ten wieczór i to wspólne kolędowanie będą wyjątkowe – mówił witając gości koncertu Witold Nowak, z-ca Prezydent Miasta Konina. Przed konińską publicznością zaprezentowali się Beata Bednarz, wokalistka o niepowtarzalnej barwie i skali głosu. Dla całego pokolenia polskich wokalistów wzór profesjonalizmu, doskonałości i pasji w śpiewaniu. Instruktor warsztatów muzycznych i gospelowych, trener impostacji i emisji głosu. W finałowym utworze ,,Emmanuel”, wokalistce towarzyszył Krzysztof Garbaciak, muzyk i wokalista z Konina, którego możecie państwo pamiętać z roli Quasimodo z musicalu ,,Dzwonnik z Notre Dame” wystawionego w KDK w 2005 roku. Przypomnijmy: na scenie KDK wystąpiły również chóry: Gospel Rain, jednym z najstarszych zespołów w Polsce, stworzonych z chrześcijańskiej inspiracji. Grupa zebrała się po raz pierwszy w Lublinie w sierpniu 1991 roku, bezpośrednio po historycznym Światowym Spotkaniu Młodzieży w Częstochowie, w którym wziął udział Jan Paweł II. Założycielem i liderem zespołu jest Grzegorz Głuch – kompozytor, aranżer, wokalista, animator środowiska muzyki gospel. Konin Gospel Choir czyli grupa pasjonatów, którą łączy miłość do muzyki gospel. Jesieni 2022 roku rozpoczęli swój dwudziesty sezon artystyczny. Wpisali się w krajobraz kulturalny miasta wnosząc do niego wiele radosnych barw i niespotykaną dotąd energię i żywiołowość. Przez dwie dekady swojej działalności koncertowali ze znakomitymi rodzimymi artystami m.in. Grażyną Łobaszewską, Kayah, Natalią Kukulską, Beatą Bednarz, Mietkiem Szcześniakiem, Kubą Badachem, Piotrem Cugowskim oraz wykonawcami nurtu gospel z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.”

Fot. Tomek Biedziak

Udostępnij na: