104 metry „Dla Rzeczpospolitej” w Koninie

Od kilku już lat członkowie Fundacji Mielnica w przeddzień rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w niebanalny sposób czczą to narodowe święto. W tym roku biało-czerwona flaga miała 104 metry długości – na 104. rocznicę Niepodległej.

Od czterech lat członkowie Fundacji Mielnica oraz ich goście i przyjaciele spotykają się w przeddzień rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości by czcić ten dzień. Rozpoczęli od 100 rocznicy, gdy biało-czerwona flaga miała 100 metrów. Od tej pory z każdym rokiem fladze przybywa metr. Tak było i w tym roku. Uroczystości, z udziałem m.in. posła Tomasza Nowaka i przewodniczącego Rady Powiatu Konińskiego Ryszarda Nawrockiego rozpoczęły się spotkaniem na bulwarze. Tu zarówno gości jak i jego uczestnicy a także szef Fundacji przypomnieli znaczenie rocznicy, mówili czym jest patriotyzm.

– Współczesny patriotyzm przejawia się poprzez konkretną wykonywaną przez każdego z nas pracę – powiedział Andrzej Obalski, prezes Fundacji Mielnica. – Nasza fundacja wraz z przyjaciółmi każdego dnia realizuje zadania na rzecz naszych podopiecznych, także w ramach nowych programów, które są istotną kwestią dla rozwoju nas wszystkich. Zapraszamy do współpracy dla najważniejszych wartości dla Rzeczpospolitej.

– Dzisiaj to już 104-metrowa flaga, w przyszłym roku znów będzie dłuższa o metr – dodał poseł Tomasz Nowak. – Każdy metr wyznacza drogę od wolności do dzisiaj. Dzisiaj jesteśmy tu razem, możemy podać sobie ręce i myśleć, że jesteśmy wspólnotą, jesteśmy Polakami. I najważniejsze dla nas jest utrzymywanie pokoju i niepodległości dumnej Rzeczpospolitej.

– Znamy genezę święta, jednoczymy się ze wszystkimi, którzy walczyli o niepodległość, a naszym zadaniem jest łączyć, a nie dzielić – powiedział Ryszard Nawrocki, przewodniczący Rady Powiatu Konińskiego.

W tej patriotycznej uroczystości uczestniczyli m.in. podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowych, Środowiskowych Domów Samopomocy, OREW-ów, stowarzyszeń, fundacji oraz młodzież szkolna. Z biało-czerwoną, śpiewając pieśni patriotyczne przemaszerowali ulicami Zagórowską, Dąbrowskiego, 3 Maja, pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, pod którym złożyli kwiaty.

Źródło: www.konin.pl / zdjęcie z drona Paweł Figurski

 

 

Udostępnij na: