Konińskie obchody Narodowego Święta Niepodległości

Będą rogale, warsztaty kreatywne „Zrób sobie chorągiewkę”, koncert „Muzyka Wolności” i spacer historyczny. Tradycyjnie 11 listopada odprawiona zostanie msza święta za Ojczyznę, będzie też przemarsz, złożenie kwiatów i oficjalna uroczystość na Placu Wolności ze sztandarami, orkiestrą, wojskiem i Szwadronem Ułanów Ziemi Konińskiej. Właśnie tak w Koninie uczcimy Narodowe Święto Niepodległości.

11 listopada świętować będziemy 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. To jedna z najważniejszych dat w historii. W Koninie uroczystość rozpocznie się o godz. 10.00  mszą świętą za Ojczyznę w kościele pw. św. Bartłomieja. Po mszy nastąpi przemarsz pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego przy konińskim ratuszu, gdzie złożone zostaną kwiaty. Później wszyscy przejdą na Plac Wolności, gdzie ok. godz. 11.30 odbędzie się część oficjalna z wręczeniem odznaczeń, przemówieniem okolicznościowym i złożeniem kwiatów pod pamiątkową tablicą na Domu Zemełki. Całość zakończy program artystyczny w wykonaniu utalentowanych artystów Ziemi Konińskiej. Po uroczystości będzie czekała grochówka, rogale marcińskie, kawa i herbata.

Wydarzenia towarzyszące

Najwcześniej świętować zaczną rowerzyści, którzy o 9.30 wyruszą w liczącą około 25 kilometrów trasę rajdu niepodległościowego. Zbiórka uczestników i start z Placu Wolności.

Tego dnia będzie można także zrobić sobie chorągiewkę i zabrać ją do domu. Kreatywne warsztaty dla najmłodszych poprowadzi w Centrum Organizacji Pozarządowych Stowarzyszenie „Młodzi Aktywni”. Zapraszamy w godz. 10.00–13.00.

Towarzystwo Przyjaciół Konina, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział w Koninie organizują „Spacer historyczny” szlakiem miejsc związanych z wydarzeniami 10-11 listopada 1918 r. Zbiórka wszystkich chętnych od godz. 16.00 przed dawnymi koszarami przy ulicy Kaliskiej (obecnie Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, ul Kaliska 19). Spacer rozpocznie się o godz. 16.15, a trasa będzie wiodła od dawnych koszar przez cmentarz wojenny przy ulicy Szpitalnej, koszary przy ulicy Zagórowskiej, dawną Kasę Powiatową i Kinoteatr Polonia przy ul. Zofii Urbanowskiej i Plac Wolności aż do ratusza przy ul. Wiosny Ludów.

Zwieńczeniem obchodów będzie koncert „Muzyka Wolności” w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. I. J. Paderewskiego w Koninie. To początek cyklu koncertów, które każdego roku będą odbywały się w Koninie właśnie z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Początek godz. 18.00, wstęp wolny.

Źródło: Urząd Miejski w Koninie

Udostępnij na: