Mistyczny koncert w synagodze

Młodzieżowy Dom Kultury w Koninie zaprosił nas wczoraj na koncert zespołu Bastarda Trio w konińskiej synagodze.

Wydarzenia kulturalne w tym ważnym dla Konina miejscu cieszą się zawsze ogromnym zainteresowaniem, tym razem publiczność też nie zawiodła wypełniając wnętrze synagogi do ostatniego miejsca. Klimat synagogi plus mistyczne chasydzkie pieśni bez słów pięknie współgrały czyniąc ten wieczór pełnym głębi i duchowych doznać, warto było skorzystać z zaproszenia MDK-u i zasiąść do tej duchowej uczty.

Muzycy zaprezentowali w Koninie materiał z najnowszego, trzypłytowego albumu „Nizozot”. Materiał z najnowszego, trzypłytowego albumu „Nizozot” obejmuje muzykę trzech klanów chasydzkich dynastii Modrzyc, Szapiro i Koźnic. Dla autorskich aranżacji i rekompozycji, inspirująca staje się wewnątrzmuzyczna, strukturalna oraz narracyjna siła nigunów. To muzyczne opowieści o radości i smutku, brutalnej walce i czystej duchowości, życiu w pełnym spektrum doznań i emocji. Opowieści, które stanowią niejako istotę chasydyzmu – zawsze oscylującego między oczekiwaniem na koniec świata, a radosną, niemal ekstatyczną afirmacją życia.

Bastarda Trio to zespół powołany do życia w 2017 roku przez Pawła Szamburskiego (klarnet), Tomasza Pokrzywińskiego (wiolonczela) oraz Michała Górczyńskiego (klarnet kontrabasowy). Ten jedyny w swoim rodzaju zestaw instrumentów umożliwił muzykom wykreowanie wyjątkowego brzmienia zespołu, które stało się wyznacznikiem stylu i unikalną cechą Bastardy. W krótkim czasie Trio wykształciło własny język muzyczny, który stał się narzędziem do przetwarzania i komponowania nowej muzyki, czerpiącej inspiracje z wielu intrygujących źródeł – od średniowiecznej i renesansowej polifonii, poprzez XIX-wieczne chasydzkie Niguny, po muzykę tradycyjną z różnych zakątków świata (Portugalia, Polska, Litwa, Białoruś). Sukces pierwszych trzech albumów nagranych w trio sprawił, że Bastarda stała się jednym z najciekawszych zespołów kameralnych na polskiej scenie muzycznej.

Udostępnij na: