Dar wdzięczności i przyjaźni

Pracowała nad nim dziewięć miesięcy. Włożyła w tę pracę serce nie tylko swoje, ale – jak mówiła – wszystkich Ukraińców, którzy w trudnym wojennym czasie znaleźli gościnę w Koninie. „Pegaz” – tak zatytułowany jest obraz, który Diana Jurczenko z Odessy przekazała prezydentowi Konina Piotrowi Korytkowskiemu w darze dla wszystkich koninian i z podziękowaniem za pomoc w ciężkich dla Ukraińców czasach. Pełne wzruszeń spotkanie odbyło się 5 kwietnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zofii Urbanowskiej.

Przekazuję ten obraz w darze dla Polski, miasta Konina i jego mieszkańców, w dowód wdzięczności, przyjaźni i dobrej pamięci – powiedziała artystka, która 9 kwietnia ubiegłego roku schroniła się przed wojną w naszym mieście. Namalowała konia ze skrzydłami, który unosi się nad miastem, nad jego starówką, jest biały jak ten z miejskiego herbu. Ma złote podkowy i srebrne kopyta – na szczęście i powodzenie dla mieszkańców.

Wzruszenia nie krył prezydent Konina Piotr Korytkowski, który obdarował ukraińską artystkę kwiatami i podkreślił, że wojenni uciekinierzy nadal mogą liczyć na gościnność koninian i Konina, aż do zwycięstwa w prowadzonej wojnie. – Dziękuję za to wyróżnienie i za to, że mogłem – w imieniu naszej społeczności – odebrać ten szczególny dar. Na pewno nie będzie on zamknięty w żadnym z gabinetów. Najlepszym miejscem dla niego będzie Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Urbanowskiej, czyli instytucja, która – wraz z dyrektorem Damianem Kruczkowskim na czele – jako pierwsza w naszym mieście podjęła dzieło dobra, niosąc zorganizowaną pomoc ofiarom wojny na Ukrainie – dodał Piotr Korytkowski.

Damian Kruczkowski oznajmił, że obraz znajdzie się niebawem w samym sercu miasta, czyli konińskiej starówki. Tu bowiem, w filii „Starówka”, już w maju powstanie specjalna galeria.

O symbolice obrazu oraz o nim samym opowiadała Diana Jurczenko. A że jest nie tylko malarką – wygrała przecież ubiegłoroczna edycję ogólnopolskiego konkursu poetyckiego „Milowy Słup” skierowaną właśnie do uchodźców zza wschodniej granicy – zrobiła to w następującym wierszu:

W darze dla Polski, Miasta Konina

i jego mieszkańców.

W dowód wdzięczności,

przyjaźni i dobrej pamięci.

Ty unosisz mnie do gwiazd.

Staje się możliwe szczęście.

I wiatr wieje w twarz,

Jak gwiazdy twój duch jest jasny!

Diana Jurczenko ukończyła studia projektowania i dekoracji wnętrz oraz studium plastyczne tradycyjnych sztuk i nowoczesnych technik plastycznych w Odessie. Jest członkiem Odeskiego Stowarzyszenia Malarzy. W Koninie mieszka od 9 kwietnia 2022 roku. Polubiła nasze miasto, ale jak sama przyznaje tęskni za ukochaną Odessą. Podczas spotkania w bibliotece malarka dziękowała konińskim przyjaciołom za prezenty: sztalugę, farby, materiały malarskie. W bibliotece, której sala konferencyjna wypełniona była po brzegi, w tym wieloma Ukraińcami, można też było podziwiać kilka innych jej prac i posłuchać wierszy.

Źródło tekstu i zdjęć: www.konin.pl

Udostępnij na: