Mobilne miasteczko ruchu drogowego – nauka naszych pociech zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego

Gmina Kazimierz Biskupi w ramach współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Koninie skorzystała z możliwości bezpłatnego wypożyczenia mobilnego miasteczka ruchu drogowego, które rozstawiono w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kazimierzu Biskupim. Dzięki tej współpracy obejmującej swym zakresem działalność oświatową w zakresie ruchu i transportu drogowego oraz inne zadania z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego dzieci z terenu gminy Kazimierz Biskupi miały możliwość poznania przepisów ruchu drogowego oraz mogły sprawdzić swoje siły przy pełnym wykorzystaniu sygnalizacji świetlnej i znaków drogowych.
Biorący udział w akcji policjanci wyjaśniali zasady poruszania się po drodze, a strażacy z OSP KSRG Kazimierz Biskupi pokazywali m.in. zasady udzielania pierwszej pomocy. W wydarzeniu uczestniczył Wójt Gminy Kazimierz Biskupi Grzegorz Maciejewski, Zastępca Dyrektora WORD w Koninie Mariusz Seńko oraz funkcjonariusze policji z Konina.
Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Koninie informuje, że na początku 2022 roku planowany jest nabór wniosków w ramach konkursu „Bezpieczny pieszy – doposażenie przejść dla pieszych i doposażenie szkół w zakresie edukacji komunikacyjnej”, wnioski o dofinansowanie będą mogły składać jednostki samorządu terytorialnego. Budżet konkursu to prawie 100 mln. złotych, które będzie można przeznaczyć m.in. na nowe przejścia dla pieszych, balustrady, progi zwalniające, wyświetlacze czasu i prędkości, oraz miasteczka rowerowe na których się skupimy w tym artykule.
Zadanie to polega na wprowadzaniu w szkołach rozwiązań z zakresu edukacji komunikacyjnej, których głównym celem jest nauka bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym bez konieczności opuszczania placówki szkolnej.
Samorządy będą miały czas na realizację projektów do końca czerwca 2023 roku, wnioski będą przyjmowane przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych, nie będzie limitu maksymalnej wielkości wniosku, a wielkość dofinansowania z UE wyniesie do 85 procent kosztów kwalifikowanych.
Konkurs będzie finansowany z Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko i w interesującym nas zagadnieniu samorządy będą mogły pozyskać środki na następujące zadania:
-miasteczka rowerowe stacjonarne
-miasteczka rowerowe mobilne
-symulatory roweru z wymiennym modułem na UTO i hulajnogę elektryczną
-trenażer czasu reakcji – urządzenie przeznaczone do sprawdzania i podnoszenia sprawności w zakresie czasu reakcji na bodźce świetlne i obserwację otoczenia.
-symulator zderzenia -pozorujący zderzenie czołowe pojazdu ze stałą, nieruchomą przeszkodą z prędkością 6-10 km/h
-symulator przejścia dla pieszych – przeznaczony do użytkowania wplacówkach szkolących dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym w zakresie bezpiecznego korzystania z przejścia dla pieszych
Źródło: WORD w Koninie / Foto: Gmina Kazimierz Biskupi

Udostępnij na: