Moja modelka ma prawie 100 lat!
Nasza staruszka ma już prawie 100 lat, wybudowano ją w 1924 roku według znormalizowanego projektu, opracowanego na początku lat dwudziestych XX w. w Dyrekcji Budowy Kolei Państwowych. Wieża ma konstrukcję żelbetową, oparta jest na rzucie ośmiokąta nierównobocznego. Wysokość wieży wraz z iglicą to 30,17 m. Szerokość u podstawy to 9,44 m. Mieściła dwa żelbetowe płaskodenne cylindryczne zbiorniki usytuowane koncentrycznie względem siebie, o łącznej pojemności 200 m3.
Siostrzane wieże zbudowano na stacjach kolejowych w następujących miejscowościach: Biała Podlaska, Łódź Kaliska, Nasielsk, Pilawa, Radomsko, Sochaczew, Tłuszcz i Żyrardów.
Obecnie obiektem zarządza CKiS i znajduje się w nim galeria sztuki współczesnej „Wieża ciśnień”, w największej sali wystawowej wcześniej znajdowały się dwa zbiorniki na wodę.
Nie wiem czy wiecie, ale mało brakowało, a właściwie inaczej ujmując to sporo brakowało środków finansowych do dokończenia rozpoczętej u schyłku lat 70. ubiegłego wieku inwestycji w nowoczesne centrum przesiadkowe, powstał tylko budynek dworca PKS, który z czasem przejęło PKP. Gdyby plany się powiodły i powstałby olbrzymi plac manewrowy dla autobusów naszego lokalnego przewodnika, to wieża ciśnień zniknęłaby z pejzażu naszego miasta!
Może wyprawimy jej huczne setne urodziny!?
W artykule wykorzystałem informacje z artykułu Roberta Michalaka „Pierwsza konińska kolejowa wieża wodna” w piśmie Spotkania z zabytkami nr 4 z 2009 r.