Pamięć wygrała ze śnieżycą!

21 stycznia 2023 roku o godzinie 14.30 przy Wale Tarejwy przed głazami upamiętniającymi miejsce straceń ojca Maksyma Tarejwy i Zygmunta Waryłkiewicza spotkali się prezydent Konina Piotr Korytkowski, posłowie Tomasz Piotr Nowak i Leszek Galemba, prezesi spółek miejskich, przedstawiciele innych organizacji i mieszkańcy Konina. Licznie stawili się także uczestnicy rajdu turystycznego Szlakiem Powstania Styczniowego.

Prowadzący uroczystość Andrzej Łącki z Wydziału Kultury, Sportu i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Koninie, przypomniał, że w Koninie i okolicach jest wiele miejsc związanych z tym zrywem narodowym.

Prezydent Konina podziękował zgromadzonym za tak liczne przybycie i oddanie czci uczestnikom Powstania Styczniowego, nawiązał do zimowej aury w której nasi rodacy bili się o naszą wolność i niepodległość płacąc za to swą krwią, odwołał się również do trwającej w Ukrainie wojny, w której nasi sąsiedzi pomimo zimna dzielnie walczą z tym samym okupantem co nasi pradziadowie 160 lat temu! Zaapelował o pokój i wzniósł okrzyk „cześć i chwała bohaterom Powstania Styczniowego!”, który podchwycili zgromadzeni.

Pod pamiątkowymi głazami uczestnicy spotkania złożyli kwiaty i zapalili znicze, zaśpiewali również „Warszawiankę” i zrobili wspólne pamiątkowe zdjęcie.

Cieszy fakt, że w tak ważną rocznicę spotkali się przedstawiciele prawie całej sceny politycznej i była jedna uroczystość bez podziałów, Polska jest domem i dobrem nas wszystkich i są momenty, że trzeba stanąć razem i oddać cześć tym co o niepodległość walczyli płacąc krwią i swym życiem, obyśmy nie musieli jak oni stanąć wspólnie i złożyć daniny najwyższej w obronie Polski, jak pokazała historia wolność i niepodległość nie są nam dane raz na zawsze!

Udostępnij na: