„Pamiętając o przeszłości, z myślą o przyszłości”!

Pod tablicą pamiątkową na Domu Zemełki uczczono dziś w Koninie 79. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie. Kwiaty złożyli m.in.: prezydent Piotr Korytkowski, Zofia Kasprzyk – Rada Seniorów Miasta Konina, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Emilia Wasielewska oraz zastępca prezydenta Witold Nowak.

Tablica poświęcona ofiarom II wojny światowej jest jedną z kilku umieszczonych na ścianie zabytku. Jest to miejsce, gdzie tradycyjnie od lat odbywają się miejskie uroczystości związane z upamiętnianiem ważnych rocznic i postaci. Po zakończonym w kwietniu tego roku remoncie zabytku, w uzgodnieniu z konserwatorem zabytków, wszystkie tablice powróciły na swoje miejsce.

Pamiątkową tablicę, pod którą złożono dziś kwiaty, ufundowali koninianie z okazji 60. rocznicy  zakończenia wojny, jej treść rozpoczyna się od sentencji „Pamiętając o przeszłości, z myślą o przyszłości”. Właśnie do tych słów nawiązał prezydent Piotr Korytkowski w swojej wypowiedzi. – Musimy przypominać o tak ważnych wydarzeniach w historii. Za naszą wschodnią granicą trwa wojna i trzeba robić wszystko, by powstrzymywać wszelkie działania, które mogłyby doprowadzić do jakiegokolwiek konfliktu na terenie Europy – mówił prezydent.

Dom Zemełki – licząca ok. 430 lat najstarsza murowana kamienica w mieście – to też niemy świadek tragicznych wydarzeń w Koninie z czasów II wojny światowej.  We wrześniu 1939 r. pod murami Domu Zemełki wykonano egzekucję na dwóch obywatelach Konina: Aleksandrze Kurowskim i Mordechaju Słodkim. Egzekucja ta miała wybić koninianom z głowy wszelki opór przeciwko nowym władzom niemieckim. Ślady po kulach widoczne są do dziś.

8 maja 1945 roku po podpisaniu aktu bezwarunkowej kapitulacji Niemiec zakończyła się II wojna światowa w Europie. W Polsce od 2015 roku obchodzimy w tym terminie Narodowy Dzień Zwycięstwa.

Udostępnij na: