Parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej w Koninie

10 marca 2023 roku Konin odwiedzili parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej:
-Małgorzata Kidawa-Błońska – Wicemarszałek Sejmu RP
-Mirosława Nykiel – Komisja Energii i Komisja Gospodarki
-Cezary Grabarczyk – były Minister Infrastruktury w rządzie PO-PSL, były Minister Sprawiedliwości .
-Krzysztof Gadowski – Komisja ds. Energii i Komisja ds. Unii Europejskiej
-Tomasz Piotr Nowak – wiceprzewodniczący Komisji ds. Energii i Komisja ds. Unii Europejskiej, by wziąć udział w szeregu spotkań.

Pierwsze spotkanie miało miejsce w Urzędzie Miejskim w Koninie, Prezydent Miasta Konina Piotr Korytkowski przedstawił parlamentarzystom dwa palące problemy naszego miasta, pierwszym jest spór PWiK Sp. z o. o. z regulatorem, który doprowadził do powstania niedopłat na koncie spółki przez 18 miesięcy w kwocie prawie 15 milionów złotych. Prezydent uważa, że sprawy ustalania taryf za wodę i ścieki powinny wrócić do samorządu i być ustalane na sesji, drugą palącą sprawą jest kosztowny remont mostów w ciągu Trasy Warszawskiej na który naszego miasta nie stać, potrzebne jest wsparcie z budżetu centralnego.

Kolejne spotkanie odbyło się w siedzibie Miejskiego Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi Sp. z o. o. w Koninie przy ulicy Sulańskiej 13. Tematem spotkania z przedsiębiorcami, przedstawicielami stowarzyszeń i spółek miejskich była transformacja energetyczna Wielkopolski Wschodniej, klastry energii i gospodarka w obiegu zamkniętym. Spotkanie poprowadził Henryk Drzewiecki, prezes MZGOK  przedstawiając osiągnięcia naszej spółki miejskiej jako lidera w branży, omówił kompleksowy system przetwarzania odpadów w systemie obiegu zamkniętego. Wspomniał również o dalszych planach rozwoju spółki, problemach z nimi związanymi, prosił o zmiany legislacyjne w obrocie energią, tak by to wytwórca i inwestor na tym zarabiał móc sprzedawać wytworzoną energię elektryczną, a nie operator sieci, do której spółka musi przekazywać w nieatrakcyjnej cenie wytworzony prąd. Współprowadzącym spotkanie był Maciej Sytek, prezes ARR w Koninie, który skupił się na temacie transformacji energetycznej Wielkopolski Wschodniej, odchodzeniu od węgla, dążeniu do neutralności klimatycznej i wynikającymi z tych działań konsekwencjami dla przedsiębiorców i mieszkańców.

Biorący udział w spotkaniu przedsiębiorcy i prezesi spółek miejskich przedstawili parlamentarzystom problemy z jakimi borykają się prowadzone przez nich firmy, prosząc o zmianę regulacji prawnych.

Podczas kolejnego spotkania, które odbyło się o godzinie 14.30 w Młodzieżowym Domu Kultury w Koninie, parlamentarzyści spotkali się z nauczycielami i przedstawicielami placówek oświatowych. Poruszano ważne tematy dotyczące oświaty takie jak konieczność wprowadzenia zmian w programie nauczania oraz systemie wynagrodzeń dla nauczycieli.

Na kolejne spotkanie, które odbyło się o godzinie 17.00 również w Młodzieżowym Domu Kultury w Koninie, parlamentarzyści zaprosili mieszkańców Konina i okolic. Spotkanie odbyło się w formule otwartej, z zaproszenia mógł więc skorzystać każdy, kto miał na nie ochotę, poprosić o mikrofon i wziąć udział w ożywionej dyskusji. Tematem rozmów były zbliżające się wybory parlamentarne, wspólny start partii opozycyjnych, konieczność zmian w polskim sądownictwie i opieka nad osobami niepełnosprawnymi.

Fot. Tomek Biedziak / trzy pierwsze zdjęcia pochodzą z fanpage Prezydenta Miasta Konina Piotra Korytkowskiego

Udostępnij na: