Porozmawiajmy nie tylko o gospodarce!

29 czerwca o godzinie 19.00 w Młodzieżowym Domu Kultury w Koninie odbyło się otwarte spotkanie z posłankami Koalicji Obywatelskiej Izabelą Leszczyną, Barbarą Dolniak i posłem Tomaszem Nowakiem pod hasłem „Porozmawiajmy nie tylko o gospodarce”.

Wśród wiodących tematów była oczywiście wszechobecna drożyzna, szalejąca inflacja i obawy czy rządzącym uda się zorganizować wystarczającą ilość węgla dla indywidualnych gospodarstw domowych w związku ze zbliżającym się za kilka miesięcy sezonem grzewczym i okresem zimowym. Prowadzący byli bardzo sceptycznie nastawieni do wypracowanego programu rządowego 3 t opału po 1000 zł za 1 tonę, według nich ilość opału, jaka płynie statkami do naszego kraju jest niewystarczająca, a proponowana formuła rekompensat dla sprzedawców opału jest zła, może się okazać, że wiele gospodarstw domowych wejdzie bez wystarczającej na cały sezon zimowy ilości opału. Poruszono również problem drożejących cen innych zamienników węgla, jak np. drewno, które ze 130 zł za 1mb poszybowało do ponad 750 zł.

Poruszono również temat szalejącej inflacji i prób wyhamowania jej przez złożoną propozycję emisji tzw. obligacji antydrożyźnianych zabezpieczających kapitał każdego Polaka przed wpływem inflacji do kwoty 50 000 zł, powstrzymałoby to popyt wewnętrzny i osłabiło rosnącą inflację. Według prowadzących działania rządowe i NBP przypominają trochę strażaka, który z jednej strony gasi pożar, a z drugiej strony sam podlewa go benzyną, samo podnoszenie stóp procentowych przy dodrukowywaniu pustego pieniądza i rozdawnictwie, pieniądza który nie jest wynikiem pracy i wynikającej z niej zysku jest drogą donikąd. Przez te działania oszczędności wielu Polaków tracą na wartości każdego dnia, wielu widząc utratę wartości swoich oszczędności kupuje różne dobra napędzając w ten sposób nieświadomie spiralę inflacyjną i tak wpadamy w błędne koło!

Rozmawiano również o konieczności inwestycji drogowych, które napędzają rozwój gospodarczy, dobra droga i komfortowy dojazd stanowią o sukcesie wielu lokalizacji, poruszono też temat reform w szkolnictwie, by szkoła i nauczyciele byli dłużej dostępni dla dzieci i młodzieży, by szkoła podążała za zmianami w gospodarce, uwzględniała sytuację, że pracujemy coraz dłużej, ale wiadomo, że muszą się znaleźć środki finansowe dla nauczycieli w przypadku wejścia w życie takowych zmian.

Prowadzący podkreślali również konieczność tworzenia i egzekwowania stabilnego prawa i rozliczania osób odpowiedzialnych za złe zarządzanie publicznym czyli naszym pieniądzem.

Udostępnij na: