Rok Kulturalny 2023/24 w Koninie wystartował!

Inauguracja Roku Kulturalnego 2023/2024 rozpoczęła się wtorkowym (19 września) monodramem Krystyny Jandy pt. „My Way”. Natomiast piątkowe spotkanie rozpoczął utalentowany puzonista, uczeń PSM w Koninie – Damian Kołodziejczak. Młody artysta wykonał „Colores” Steven’a Verhelst’a przy akompaniamencie Michała Ziobrowskiego. O tym, co działo się w ciągu minionych 12 miesięcy w naszym mieście, opowiedział film podsumowujący miniony rok kulturalny.

Podczas piątkowej uroczystości był też moment szczególny. Minutą ciszy uczciliśmy pamięć Joanny Kowalczykiewicz – wieloletniej pracownicy Wydziału Kultury, Sportu i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego, która odeszła od nas przedwcześnie. „Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci”…

– Tak jak wczoraj powiedziałem – wierzę w kulturę! Nie mówiłem tego, by przypodobać się bohaterom Inauguracji Roku Kulturalnego. Jestem po prostu aktywnym odbiorcą kultury i lubię wystawiać na próbę swoją wrażliwość. Dziękuję twórcom i animatorom kultury za to, że dają odbiorcom kultury pełen wachlarz emocji. Mają przy tym autentyczną siłę, która zmienia ludzi i tworzy lepszy świat! Podziwiam Państwa odwagę, kreatywność, doceniam niezależność i dziękuję za wszelkie działania, które odwołują się do głęboko zakorzenionej lokalnej tożsamości. W naszym mieście odbywa się rocznie kilkaset różnych wydarzeń i ostrzegam, że kolejny rok nie będzie uboższy. Szykujcie się Państwo na kolejne, ciekawe propozycje! – napisał na swoim fanpage prezydent Korytkowski.

Prezydent Korytkowski wraz ze swoim zastępcom Witoldem Nowakiem wręczyli nagrody za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Otrzymali je:

– Danuta i Henryk Drzewieccy,
– Dagmara Frydrychowicz,
– Agnieszka Łapaj-Lewandowska,
– Katarzyna Mijakowska,
– Andrzej Moś,
– Dorota Pasek,
– Krzysztof Pydyński,
– Beata Stanisławska-Zielak.

Stypendium artystyczne Prezydenta Miasta Konina otrzymał Damian Kołodziejczak.

Wszystkim wyróżnionym serdecznie gratuluję! Wieczór uświetnił koncert „Argentyńska Noc” w wykonaniu Łukasza Kuropaczewskiego, który swoją przygodę z gitarą  rozpoczynał w konińskiej szkole muzycznej oraz wirtuoz  akordeonu Marcin Wyrostek. Artystom towarzyszyła Orkiestra Teatru Muzycznego w Poznaniu.

Udostępnij na: