Uwaga na oszustów podszywających się pod VINTED

Konińska policja ostrzega przed oszustami, którzy wysyłają linki za pomocą e-maila z fałszywego adresu strony Vinted i wyłudzają w ten sposób wrażliwe dane, które są potrzebne do logowania się na kontach bankowości elektronicznej.

Oszuści nie przepuszczą żadnej okazji, by wzbogacić się kosztem innych ludzi. Często słyszy się o ich działaniach na serwisach aukcyjnych. Podszywają się oni pod osoby, które zakupiły wystawiony na aukcji przedmiot i wysyłają do sprzedawcy wiadomość e-mail z kont opisanych nazwą serwisu (vinted@info-(…)2.com). W treści zamieszczona zostaje informacja o zakupie wystawionego przedmiotu z prośbą o odebranie pieniędzy, które zostały przelane przez kupującego. Na końcu znajduje się link, za pomocą którego należy się zalogować na stronie i odebrać przelaną gotówkę. Niestety link przekierowuje nas do fałszywej strony internetowej łudząco przypominającą aukcje, na której wystawiony został przedstawiony w ogłoszeniu przedmiot. Podczas logowania się na zhakowanej stronie, należy wypełnić formularz z danymi wrażliwymi, których na co dzień nie podaje się podczas logowania na konto bankowości elektronicznej, co powinno wzbudzić nasz niepokój. Po podaniu naszego nr PESEL, karty kredytowej wraz z kodem CVC oraz hasłami, przestępcy zyskują pełen dostęp do naszych kont bankowych. W taki sposób dokonują kradzieży pieniędzy i zaciągają kredytu obciążające właściciela konta.

Policjanci apelują, by nie podawać swoich danych wrażliwych na odległość oraz za pomocą stron internetowych. Nie wykonujmy transakcji bankowych za pomocą podsyłanych linków. Sprawdzajmy zawsze wiarygodność otrzymywanych informacji bezpośrednio na stronach serwisów aukcyjnych i pod żadnym pozorem nie udostępniajmy otrzymywanych kodów BLIK.

 

źródło: KMP w Koninie
zdjęcie poglądowe

Udostępnij na: