W hołdzie ofiarom września 1939 r.

Przedstawiciele różnych środowisk – od samorządowców naszego miasta przez reprezentacje: szkół, przedsiębiorstw, organizacji politycznych i społecznych po młodzież, emerytów, harcerzy i członków Strzelca oraz duchowieństwo i muzyków z Orkiestry Dętej PAK KWB Konin – oddali w czwartkowe popołudnie (1 września) hołd ofiarom pierwszych dni września 1939 roku i następnych tygodni II wojny światowej.

Uroczystości w 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej i w Dniu Weterana Walk o Niepodległość RP rozpoczęły się o 15.30, przy mogile ofiar bombowego nalotu hitlerowskiego lotnictwa na Konin w pierwszych dniach września 1939 r., zlokalizowanej na cmentarzu parafialnym przy ul. Kolskiej. Historię tamtych czasów przypomniał Andrzej Łącki, prezes konińskiego PTTK.

Mogiłę pokryły kwiaty, stanęły na niej zapalone znicze. Złożyli je wspólnie m.in. zastępcy prezydenta Konina Witold Nowak i Paweł Adamów wraz z kombatantami.

Kolejny czas refleksji i zadumy nadszedł przy Kwaterze Żołnierzy Wojska Polskiego poległych w latach 1918-45. Hołd oddano także obrońcy Westerplatte – Piotrowi Barańskiemu, spoczywającemu w rodzinnym grobie przy Kolskiej.

Następnie zebrani udali się pod pomnik upamiętniający ofiary zbiorowego mordu dokonanego przez hitlerowców w listopadzie 1939 roku na blisko 60 mieszkańcach Konina i powiatu. Tu także zapłonęły znicze ii złożono kwiaty.

Z powodu remontu nie można było tego uczynić pod wmurowaną w ścianę Domu Zemełki tablicą upamiętniającą rozstrzelanie przez nazistów, 22 września 1939 r., mieszkańców Konina – Aleksandra Kurowskiego i Mordechaja Słodkiego

We wszystkich miejscach pamięci, przy których oddano hołd niewinnym ofiarom II wojny światowej, warty zaciągnęli członkowie Strzelca i konińscy harcerze.

źródło: Miasto Konin

Udostępnij na: