Wizytatorzy z „Białego konika” w MZGOK!

12 kwietnia mali goście z Przedszkola nr 4 w Koninie „Biały konik” odwiedzili naszą spółkę miejską MZGOK.

Po przywitaniu przez szefostwo zakładu przedszkolaki dowiedziały się sporo o działalności zakładu, obejrzały film instruktażowy jak zachowywać się bezpiecznie podczas zwiedzania i ruszyliśmy.

Podzieleni na dwie grupy ruszyliśmy na wycieczkę, po wyjściu z biurowca dzieci zobaczyły jak nasza spółka stara się żyć ekologicznie i wspomagać ekosystem, przewodnik pokazał budki lęgowe dla jerzyków, gniazdo dla bocianów, hotele dla owadów,  stojące w oddali ule. Następnie ruszyliśmy zwiedzać Zakład Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych, zobaczyliśmy jak wygląda nadzór nad procesem termicznego unieszkodliwiania odpadów, szczęśliwcy mogli zasiąść na „magicznym fotelu” i sterować ogromnym chwytakiem i podawać śmieci do paleniska, następnie  zjechaliśmy na I piętro i mogliśmy zajrzeć przez wizjer do komory spalania.

Potem nastąpiła zamiana grup i ruszyliśmy z kierownikiem sortowni do jego królestwa, dzieci dowiedziały się wiele ciekawych informacji na temat sortowania odpadów z poszczególnych worków, że to nie śmieci, a surowce wtórne, które warto odzyskać i ponownie przetworzyć. Kierownik Ciepliński z ogromną pasją przekazywał dzieciom jak wiele zależy od nas samych by świat wokół nas był czysty i przyjazny.

Następnie udaliśmy się do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, popularnie zwanym PSZOK-iem, dowiedzieliśmy się tam, że każdy mieszkaniec Konina może przywieźć tu bezpłatnie odpady poremontowe, uszkodzony sprzęt RTV i AGD, stare opony, zużyte meble i wersalki. To tu one powinny trafić, a nie do lasów czy nad jeziora. Tak wiele zależy od nas by było pięknie, pamiętajmy o tym!

Pamiętajmy też o tym, że nasze dzieci są bardzo szczere i często wystawiają nam świadectwo, byłem świadkiem stwierdzeń „a mój tata wyrzuca puste butelki na ziemię” albo „mój dziadek segreguje odpady i tu je przywozi”, dajmy im dobry przykład!

Dziś kolejna grupa świadomych edukatorów i ambasadorów ekologii wróciła do waszych domów, zadbajmy wspólnie o nasze środowisko i zostawmy je lepszym dla kolejnych pokoleń!

Przy okazji przypominam, że MZGOK Sp. z o.o. w Koninie jest bardzo przyjaznym zakładem i otwartym na młodych ludzi i zaprasza wycieczki szkolne do odwiedzania swojej siedziby przy ulicy Sulańskiej 13 pokazując żywą lekcję ekologii!

Udostępnij na: