Wybrałem się do kina by poznać „Filipa”!

W niedzielne popołudnie wybrałem się do Konińskiego Domu Kultury na przedpremierowy pokaz filmu „Filip” i spotkanie z jego reżyserem Michałem Kwiecińskim, który jest znany konińskiej publiczności bardzo dobrze, gdyż kręcił 17 lat temu w naszym mieście „Statystów” i wielu mieszkańców grodu z koniem w herbie wystąpiła na planie filmowym w roli statystów.

Byliśmy jako widzowie dość mocno uprzywilejowani biorąc udział w tym pokazie, gdyż oficjalna premiera filmu w Polsce jest przewidziana na 3 marca 2023 roku i warto było skorzystać z tej możliwości!

To świetny, nowocześnie zrobiony film na światowym poziomie, bez zbytecznego obciążającego wiele produkcji patosu i martyrologicznego wydźwięku, reżyser zadbał mocno o detale, wiarygodną scenografię, stroje z epoki, mundury, dobra muzyka potęguje napięcie i współgra z akcją filmu, reżyser postawił na międzynarodową obsadę i włoski aktor gra Włocha, polski Polaka i nikt nie udaje Niemca, bo w ich rolę wcielają się Niemcy! Mocną stroną filmu jest jest warstwa psychologiczna i ogromna przemiana jaką przechodzi tytułowy Filip.

Po projekcji filmu widzowie nagrodzili dużymi brawami reżysera i mogli podczas spotkania prowadzonego przez konińskiego reżysera Zdzisława Siwika sporo się dowiedzieć o kuchni filmowej, gdzie kręcono sceny, o wyborach reżysera, był czas na pytania, pierwsze aktywne osoby otrzymały książki z autografami reżysera. Był również czas na wspomnienia z planu „Statystów” wymianę serdeczności i miłych wspomnień jakimi się raczyli reżyser i nasi mieszkańcy.

Wracając do „Filipa” to obraz zdobył już między innymi Srebrne Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, odtwórca głównej roli Eryk Kulm Jr. też zdobywa laury i według wielu jego kariera aktorska dzięki tej roli nabierze sporego dynamizmu.

Warto było wybrać się dziś do kina obejrzeć moim zdaniem świetny film, uściskać dłoń reżysera przekazując mu swoje odczucia, moim zdaniem film jest wart Waszej uwagi i gorąco zachęcam Was do odwiedzin kina, od 3 marca będziecie mieli taką okazję, przygotowano również specjalną nieco okrojoną ze „scen” wersję dla szkół ponadpodstawowych i gorąco zachęcam nauczycieli by porwała swą młodzież na seans tego filmu!

Udostępnij na: