Zamiast obiadu zaserwowali mieszkańcom spacer!
16 grudnia przed kościołem pw. św. Maksymiliana Kolbe w Koninie zebrało się kilkudziesięciu mieszkańców naszego miasta, którzy zamiast talerza ciepłej zupy wybrali spacer Szlakiem Konińskiego Modernizmu, który zorganizowało Towarzystwo Upiększania Miasta Konina.
Filip Walkowiak, pomysłodawca, lider projektu i przewodnik, a przede wszystkim architekt, opowiadał zebranym o obiektach, które dobrze znamy z życia codziennego, które w czasach gwałtownego rozwoju Konina wtopiły się w jego pejzaż. Opowiadał o historii ich powstania, ludziach, którzy mieli swój udział w ich powstaniu, a także detalach, na które warto zwrócić uwagę.
Zebrani otrzymali mapę Szlaku Konińskiego Modernizmu, którą podążała ekipa ciekawskich uczestników, spod kościoła udaliśmy się pod dawny Bar Ekspres, pawilon handlowy przy Alejach 1 Maja, Hotel Konin, dawne D.T. CENTRUM. Kolejnym przystankiem był dawny Pałac Sportu, bardziej znany obecnie pod nazwą Hali Rondo, dla sporej części uczestników zaskoczeniem była ciekawa rzeźba poplenerowa, która stoi w parku przy placu zabaw, pomimo, że jest tam od wielu lat to wielu odkryło ją dzięki temu spacerowi.
Kolejnym przystankiem było przedszkole, następnie na dłużej zatrzymaliśmy się przed budynkiem Oskardu, gdzie poznaliśmy wiele ciekawostek związanych z powstaniem tego charakterystycznego budynku ukrytego pomiędzy blokami. W tym miejscu spacer dobiegł końca, a zgromadzona ferajna została zaproszona na gorącą herbatę i ciacho do Oskardu, w którym po krótkiej przerwie rozpoczął się wernisaż fotografii Aleksandry Kopras, która uwieczniła w swoich kadrach obiekty ze szlaku. Jej prace możecie bezpłatnie obejrzeć w foyer Oskardu do 12 stycznia 2024 roku.
Organizatorzy wydarzenia chcą zwrócić uwagę na perełki modernizmu w naszym mieście, według nich to ostatni dzwonek by je właściwie „zinwentaryzować”, poznać historię i ciekawostki związane z ich powstawaniem, bo jeszcze żyją ludzie, którzy brali udział w ich powstawaniu.