Teatralna premiera „Pierwszej Tremy”!

Aktorzy z MDK-wskiej grupy teatralnej „Pierwsza Trema” dwukrotnie zaprezentowali na scenie CKiS Oskard swój premierowy spektakl „Po drugiej stronie”.

„Po drugiej stronie” to spektakl inspirowany „Małym Księciem” Antoine’a de Saint-Exuperey’ego zaadaptowany na scenę przez instruktora grupy Jarosława Sparażyńskiego. W tej wersji to opowieść o grupie młodych ludzi, dla których sukces w dorosłym życiu kojarzy się jedynie z pieniędzmi, sławą czy władzą. Chcą się bawić i podróżować, jakby chcieli uciekać od znanych miejsc i sytuacji. Nawet miłość pojmowana jest przez nich egoistycznie. Z „innych” potrafią jedynie kpić i poniżać ich bawiąc się ich kosztem. Taka postawa doprowadza do tragedii. A może ta tragedia naprawdę się nie wydarzyła?

Spektakl opowiada o tym, do czego może doprowadzić pogoń za tymi fałszywymi wartościami, które proponuje współczesny świat. Finał jest jednak optymistyczny. Jaki? Nie zdradzimy, bo być może spektakl powróci na teatralną scenę i ci, którzy go nie widzieli sami będą mogli doświadczyć tego finału.

W przedstawieniu zaproponowanym przez „Pierwsza Tremę” pojawiła się również muzyka na żywo, która stanowiła tło czy ilustrację do poszczególnych scen. Były również  piosenki, które niczym chór z greckiego dramatu, komentowały wydarzenia na scenie. Do tych muzycznych komentarzy wykorzystano piosenki Grzegorza Ciechowskiego w aranżacji konińskiego muzyka – Szymona Wieczorkiewicza. Zaśpiewała je zaś profesjonalna wokalistka Karolina Kram-Chojnacka. Towarzyszył jej zespół w składzie: Filip Chojnacki – piano, Adam Wajdzik – perkusja i wspomniany już Szymon Wieczorkiewicz – kontrabas.

O multimedialną scenografię zadbała Marta Kornalska. W przedstawieniu wystąpili: Tymoteusz Grzeszkiewicz,  Maja Harmasz,  Michalina Kałużna, Olga Krzysztoń, Natalia Kucharska, Aleksandra Kurzawa, Aleksandra Popielińska, Nina Rogozińska, Zuzanna Romaniszyn, Borys Rudyj, Julia Rypan, Zuzanna Stanisławska, Nikola Wałęsa,  Zuzanna Wyderkiewicz.

Spektakl został zrealizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury w Koninie, jednakże nie mógłby się odbyć bez pomocy pracowników CKiS Oskard (światło i obsługa akustyczna).

Tymczasem „Pierwsza Trema” w styczniu powróci do swoich cotygodniowych zajęć. Życzymy im, by ich kolejna prezentacja w nowym 2024 roku była co najmniej równie udana!

Fot.  Aneta Kacprowicz-Podlasińska

Udostępnij na: