Zapraszam na wystawę „Kreską i kolorem. Manga” w MBP

W galerii „Nad książkami” Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie odbył się w czwartkowy wieczór wernisaż prac Natalii Pyżyńskiej.
Wystawa nosi tytuł „Kreską i kolorem. Manga”. Autorka wybrała na wystawę swoje ulubione prace, które powstały w ostatnich pięciu latach. Są to szkice postaci i ilustracji, które zaprojektowała dla siebie i na zamówienie. Rysowaniem w stylu mangi zainteresowała się, gdy miała 13 lat i od tego czasu uwielbia rysować w tym stylu. Zajmuje się głównie projektowaniem postaci i tworzeniem ilustracji. Rysowania nauczyła się sama i nadal się go uczy. Tę pasję udało się jej wpleść w życie zawodowe. Prowadzi zajęcia artystyczne w fundacji „Podaj dalej”.

Podczas otwarcia wystawy Wiktor Janicki, który od dziecka jest fanem anime (japońskie filmy animowane), opowiedział o japońskich komiksach,
nazywanych manga. Formę tę charakteryzuje bogactwo podgatunków i nietypowa dla Europejczyków estetyka.
Było też wiele pytań dotyczący pracy podczas rysowania mangi, na które Natalia Pyżyńska odpowiadała cierpliwie.
Zapraszamy do biblioteki, by zobaczyć czy postacie zaprojektowane przez autorkę posiadają wschodnie rysy i ogromne oczy, bo właśnie te cechy są charakterystycznymi elementami mangi. Wystawę można oglądać do końca listopada.

Tekst: Aleksandra Jurgielewicz MBP / Fot. Tomek Biedziak

Udostępnij na: