75 wniosków zgłoszonych do KBO

75 wniosków wpłynęło do Konińskiego Budżetu Obywatelskiego (KBO) edycja 2024. Jeden z nich został w tym tygodniu wycofany przez wnioskodawcę. Większość złożonych wniosków to tzw. zadania małe do 99.999 zł – jest ich 56. Pozostałych 18 to tzw. zadania duże, czyli o wartości od 100.000 zł do 1.000.000. Pula KBO przeznaczona na realizację wszystkich projektów przekracza 3.000.000 zł. Przypomnijmy, że w miastach na prawach powiatu, a takim jest Konin, budżet obywatelski jest obowiązkowy.

Swoje wnioski mieszkańcy Konina mogli zgłaszać przez cały marzec. – Najbardziej intensywny był ostatni tydzień. Wtedy wpłynęło ich najwięcej – mówi koordynatorka KBO Maria Cybulska z Centrum Organizacji Pozarządowych (COP).

Pomysły zgłoszone przez mieszkańców są różne. – Widać tendencję zgłaszania takich zadań, które przez długi czas mają służyć mieszkańcom. Są to np. pomysły z obszaru infrastruktury komunikacyjnej, jak budowa tras rowerowych, inwestycje związane z bezpiecznym poruszaniem się po mieście, ale też projekty kulturalne czy takie, które mają nam umilić wolny czas – wyjaśnia kierownik COP Bartosz Jędrzejczak.

Co dalej z wnioskami? W kwietniu i maju będą poddawane ocenie przez urzędników z  merytorycznych wydziałów i konsultowane – w razie potrzeby – z wnioskodawcami. Pod koniec maja powinna powstać lista wniosków, które we wrześniu zostaną poddane pod głosowanie. Głosować będzie można elektronicznie od 4 do 17 września bądź 17 września w Lokalnych Punktach Wyborczych. Promocja wniosków jest po stronie autorów.

Z projektami będzie można się zapoznać na stronie www.kbo.konin.pl

 

Źródło: Urząd Miejski w Koninie

Udostępnij na: