Rodzina Połanieckich w Salonie Poezji i Literatury
Anna Nehrebecka była gościem Salonu Poezji i Literatury Anny Dymnej w Konińskim Domu Kultury. Wieczór, 16 października, poświęcono twórczości Henryka Sienkiewicza. Aktorka przeczytała fragmenty powieści ,,Rodzina Połanieckich”. Na scenie towarzyszyły jej Muzyczne Anioły: Mirosław Grzanka – skrzypce oraz Michał Ziobrowski – fortepian.
Rodzina Połanieckich bliska jest sercu Anny Nehrebeckiej. Aktorka wcielił się bowiem w postać Maryni Pławickiej, głównej bohaterki powieści, w serialu o tym samym tytule oraz filmie ,,Marynia”. Reżyserem, zarówno serialu jak i filmu jest Jan Rybkowski.
Henryk Sienkiewicz wydał ,,Rodzinę Połanieckich” w 1894 roku. Powieść została surowo potraktowana przez krytykę literacką epoki, cieszyła się jednak popularnością wśród czytelników, choć nigdy nie dorównała poczytnością powieściom historycznym tego autora. ,,Rodzina Połanieckich” to historia miłości porywczego przedsiębiorcy Stanisława Połanieckiego i Maryni Pławickiej, panny z ziemiańskiego dworku.
A jaka ta miłość była, najlepiej obrazuje zdanie z powieści: ,,Na tem skończyła się rozmowa. Połaniecki, wracając do domu, spostrzegł, że jednak ta Marynia zajęła już wcale niepoślednie miejsce w jego duszy. Prawdę mówiąc, nie mógł prawie o czem innym myśleć”.
Anna Nehrebecka studia aktorskie ukończyła w 1969 w warszawskiej PWST. Debiutowała w filmie w 1967 ,, Duch z Canterville”. W 1969 została aktorką Teatru Polskiego w Warszawie. Zagrała liczne role teatralne, filmowe i telewizyjne z repertuaru klasycznego i współczesnego. Popularność przyniosły jej w latach 70. role w serialach telewizyjnych, tj. Droga, Polskie drogi i Rodzina Połanieckich, a także rola w filmie Ziemia obiecana.
W 2001 zrezygnowała z kariery aktorskiej, wraz z rodziną przeprowadziła się na kilka lat do Brukseli, gdzie jej mąż Iwo Byczewski pełnił funkcję ambasadora RP w Belgii. Po powrocie do Polski w 2007 zaczęła gościnnie występować, zagrała m.in. w sztuce Peer Gynt w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. W 2014 została laureatką Orła za drugoplanową rolę kobiecą w filmie Chce się żyć.
Podczas Salonu Poezji i Literatury Anny Dymnej w Konińskim Domu Kultury, aktorce towarzyszyły Muzyczne Anioły: Mirosław Grzanka – skrzypce oraz Michał Ziobrowski – fortepian. W ich wykonaniu usłyszeliśmy: muzyczny motyw z serialu ,,Rodzina Połanieckich”, ,,Walc dla Barbary” z Nocy i Dni, muzykę z serialu ,,Jan Serce” oraz utwór ,,Życzenie” Fryderyka Chopina.
Na kolejny Salon Poezji i Literatury Anny Dymnej zapraszam do Konińskiego Domu Kultury już w grudniu.
Źródło zdjęć: KDK Konin / tekst: Dorota Gapska