Wielkopolska na jazzowo!

Fresh Jazz, czyli Wielkopolskie Pieśni na Jazzowo to kolejny muzyczny projekt Młodzieżowego Domu Kultury w Koninie. Na ten wyjątkowy koncert zapraszamy 26 kwietnia o godz. 19. Bilety w cenie 25 zł do nabycia w kasie MDK.                                                                 

 Melodie wielkopolskie na kwartet jazzowy to unikatowy projekt składający się  nowoczesnych opracowań ludowych melodii regionu Wielkopolski.

Ideą jego  powstania  było pragnienie upowszechniania tradycyjnych elementów kultury naszego regionu i ich wykorzystanie w celu tworzenia współczesnych form wypowiedzi artystycznych. W roku 2014 – Roku Kolberga, projekt ten otrzymał rekomendacje Instytutu Muzyki i Tańca pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Melodie wielkopolskie na kwartet jazzowy łączą prostotę ludowego tworzywa z ciekawymi pomysłami aranżacyjnymi i profesjonalnym wykonawstwem. Jest to jak do tej pory pierwszy projekt w Polsce łączący elementy folkloru Wielkopolski z jazzowym brzmieniem.

Zarówno płyta, jak i publikacja opisująca jazzowe interpretacje wielkopolskiego folkloru, zdobyły uznanie wybitnych polskich autorytetów muzycznych, którzy wypowiadają się o tym projekcie między innymi tymi słowami:

,,Dobrze się stało, że polski jazz wzbogacił się o nową, znacząca pozycję, jaką niewątpliwie są Melodie wielkopolskie na kwartet jazzowy. Jest to dzieło wyjątkowe, żaden jeszcze z polskich jazzmanów nie zajmował się dotąd muzyką z terenu Wielkopolski. (prof. Włodzimierz Nahorny)

 

Melodie wielkopolskie na kwartet jazzowy cechuje duża spójność (…), to nowe, oryginalne, świetnie zagrane utwory oparte o motywikę melodii wielkopolskich, to wykreowanie ludowo – jazzowej jakości brzmienia (prof. Andrzej Zubek, AM Katowice)

Po Kujawiakach Zbigniewa Namysłowskiego oraz podhalańskich i mazowieckich inspiracjach Michała Urbaniaka mamy teraz wielkopolski folk & kind of jazz.

(Dionizy Piątkowski, etnograf, publicysta, krytyk jazzowy)

 

Wykonawcy

Katarzyna Stroińska-Sierant – fortepian, aranżacje

Maciej „Kocin” Kociński – saksofony

Szymon Wieczorkiewicz – kontrabas

Sławomir Tokłowicz – perkusja

 

Udostępnij na: