Co możemy zrobić żeby zaoszczędzić na ogrzewaniu?

ZADBAJ O TEMPERATURĘ W MIESZKANIU!

Co możemy zrobić żeby zaoszczędzić na ogrzewaniu?
Właściwe wietrzenie krótkotrwałe przy oknach otwartych na oścież, wcześniej należy zakręcić zawory na grzejnikach. Po zamknięciu okna temperatura szybko wróci do normy, dzięki ciepłu zgromadzonemu w ścianach i przedmiotach. Długotrwałe wietrzenie za pomocą uchylonych okien wychładza pomieszczenie.

Dostęp do grzejników.
Zasłony i firanki powinny sięgać maksymalnie do parapetu nad grzejnikiem. Nie wolno zastawiać grzejnika meblami ani innymi elementami wyposażenia. Ciepło wytworzone przez kaloryfer krąży za płachtą materiału, zamiast ogrzewać pokój. Grzejnik należy wyczyścić w środku, tzn. pomiędzy żeberkami, zwiększa się w ten sposób skuteczność kaloryfera. Samo czyszczenie zewnętrzne jest niewystarczające.
Warto także zamontować ekran zagrzejnikowy, czyli styropian połączony z folią aluminiową. Ta specjalna mata odbija nawet 90 proc. promieniowania cieplnego kaloryfera, które inaczej ogrzewa ścianę zamiast pokoju.

Uszczelnienie otworów okiennych i drzwi.
Źle dopasowane, stare uszczelki wpuszczają do mieszkania zimne powietrze. Aby sprawdzić ich stan, należy zamknąć wszystkie drzwi i okna, a potem sprawdzić zwilżoną dłonią czy wieje. W razie nieszczelności można wymienić uszczelkę – to koszt zaledwie kilku złotych. Należy pamiętać też o wszelkich dziurach, na przykład po wierceniu kabli do anteny lub rolet zewnętrznych.

Korzystaj z natury.
W ciągu dnia, padające na szyby okienne światło słoneczne w sposób naturalny podnosi temperaturę w pomieszczeniach. W słoneczne dni odsłoń firanki i zasłony. W nocy postępuj odwrotnie. Zasłaniaj szyby okienne firankami, zasłonami lub roletami– straty ciepła będą mniejsze.

Znajdź swój komfort termiczny.
Ustalmy temperaturę najlepszą dla siebie. Obniżenie temperatury o 1°C daje 5÷7% oszczędności ciepła.

Przyszło nam żyć w ciekawych, ale bardzo trudnych czasach, najpierw izolacja związana z pandemią koronawirusa, a gdy zaczęło świecić światełko w tunelu to wybuchła wojna u naszych wschodnich sąsiadów i ceny surowców energetycznych poszybowały ostro w górę! Wymusza to na nas wszystkich ogromne wyzwania i wyrzeczenia, wspierajmy się wzajemnie, by przetrwać ten trudny okres, a jestem pewien, że za jakiś czas wszystko wróci do względnej równowagi i będzie nam się żyło łatwiej.

Bądźmy dla siebie życzliwi, uśmiech potrafi przegonić najciemniejsze chmury.

Maciej Ostrowski

Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Zatorze”

Udostępnij na: