Cykliści z wizytą w MZGOK!

25 kwietnia 2023 roku w MZGOK Sp. z o. o. w Koninie przy ulicy Sulańskiej 13 zrobiło się niebiesko-zielono, wszystko za sprawą zaproszenia do odwiedzenia zakładu złożonego przez prezesa Henryka Drzewieckiego konińskim cyklistom z którego skorzystali przedstawiciele grupy PTTK Konin / CIKLO oraz cykliści z Grupy rowerowej Konin-Zatorze działającej przy Osiedlowym Domu Kultury „Zatorze”.

– Jest mi niezmiernie miło powitać Państwa w MZGOK Sp. z o. o. w Koninie, robiłem wszystko co w mojej mocy by móc się z Państwem osobiście spotkać i porozmawiać, jesteście wizytówką Konina, pięknie pokazujecie Konin i region podczas swoich rowerowych wycieczek, zachęcając innych do tej prozdrowotnej i bardzo ekologicznej formy turystyki – powiedział witając gości prezes Henryk Drzewiecki.

Następnie pochwalił się działaniami ekologicznymi jakie prowadzi zarządzana przez niego nasza spółka miejska, warto tu wspomnieć o budkach lęgowych dla jerzyków, pasiece z ulami, łące kwietnej z roślinami miododajnymi, zbudowanym niedawno gnieździe dla bocianów. Cykliści dowiedzieli się także o fakcie, że MZGOK jest liderem w swojej branży prowadząc gospodarkę w systemie obiegu zamkniętego. Prezes Drzewiecki przedstawił również plany rozwoju zakładu takie jak budowa kompostowni, biogazowni i w dalszej perspektywie czasowej rozbudowa  Zakładu Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych będąca odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie rynku.

Następnie zostaliśmy przekazani pod opiekę Krzysztofa Maślanki, zastępcy Kierownika Produkcji i ruszyliśmy zwiedzać zakład zaczynając od wagi na której są ważone pojazdy przywożące odpady i badany jest poziom promieniowania, zwiedziliśmy magazyn żużla, serce zakładu ZTUOK. Na naszej drodze stanął również TERMINATOR 3400 ec, ale bez obaw nie mieliśmy spotkania z elektronicznym mordercą pokrytym żywą tkanką a rozdrabniaczem do odpadów wielkogabarytowych.

Później trafiliśmy pod opiekę Dariusza Cieplińskiego, Kierownika Sortowni MZGOK Sp. z o.o., który z pasją i przyjemnością pokazał nam swoje królestwo, opowiedział o prawidłowo prowadzonej selekcji odpadów komunalnych, by możliwie jak najwięcej odzyskać z nich surowców wtórnych by mogły wrócić do obiegu pod postacią nowych produktów bez konieczności uszczuplania zasobów naszej planety, zwiedziliśmy linię sortowniczą i Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych z którego bezpłatnie mogą skorzystać mieszkańcy Konina przywożąc tu swoje zużyte sprzęty RTV, AGD, opony, odpady poremontowe czy wielkogabarytowe.

To była świetna wycieczka, bardzo merytoryczna, fajnie jest chłonąć wiedzę od pasjonatów jakimi są bez cienia wątpliwości Krzysztof Maślanka i Dariusz Ciepliński, opowiadają o odpadach, sposobach ich segregacji i utylizacji jakby opowiadali piękną baśń. Jestem częstym gościem zakładu i miałem już okazję uczestniczyć w różnych wycieczkach i za każdym razem dowiaduję się czegoś nowego, pomimo faktu, że nasi opiekunowie pokazują swój zakład wielu wycieczkom nie widać po nich znużenia i wypalenia. Tego dnia byliśmy trzecią wycieczką na zakładzie, jak zażartowali nasi cykliści chłopakom należy się od prezesa specjalna premia na ochronę głosu!

Część z naszych cyklistów przyjechała na wycieczkę ze swoistą misją by na własne oczy zmierzyć się z krążącymi „prawdami” jakimi dzielą się z nimi często sąsiedzi i znajomi, że nie warto segregować odpadów bo to ściema, potem wszystko i tak trafi na jedną kupę, że spalarnia truje okolicę wyłączając filtry. Wiele z tych nieprawdziwych opinii celnie rozłożyli na łopatki nasi przewodnicy Krzysztof Maślanka i Dariusz Ciepliński. Dowiedzieliśmy się o 600 filtrach działających na kominie spalarni, podzielonych na 4 sekcje. Jeżeli w którejś z sekcji nastąpi awaria, rozerwanie filtra jest ona automatycznie odcinana i usuwana awaria. Cykliści zobaczyli też na własne oczy magazyn z odpadami segregowanymi, mogę śmiało powiedzieć, że dzięki tej wycieczce mamy kolejnych AMBASADORÓW EKOLOGII I PRAWIDŁOWEJ SEGREGACJI!

Na koniec standardowe ważenie i 1480 kg młodych duchem, aktywnych seniorów, miłośników turystyki rowerowej opuściło zakład.

Kolejny raz przypomnę, że MZGOK zaprasza wycieczki szkolne do skorzystania z możliwości zwiedzania zakładu i przeprowadzenia żywej lekcji ekologii!

Udostępnij na: