„Galeria Bajana” otwarta

Kolejny projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Urbanowskiej (MBP) w naszym mieście został zrealizowany. W czwartek (16 listopada) w filii MBP na Starówce otwarto „Galerię Bajana” – czyli Mieczysława Kowalczykiewicza, znanego konińskiego malarza.

Dokładniej – galeria nosi pseudonim, pod którym artysta był powszechnie znany. Był postacią legendarną, a malarstwo traktował jako pasję. Na temat jego pseudonimu krążą dwie informacje. Pierwsza mówi, że pochodzi on od zamiłowania Mieczysława Kowalczykiewicza do „bajania”, a druga – że był zauroczony postacią przedwojennego pilota polskiego kpt. Bajana. Zapytany przez nauczycielkę – według opowiadania Jana Sznajdra – kim chciałby być, odparł właśnie, że Bajanem.

Galeria to kolekcja kilkudziesięciu obrazów, wśród których są te namalowane przez Mieczysława Kowalczykiewicza, ale także kilkunastu konińskich artystów oddających się z powodzeniem artystycznej pasji.

Galerię, której pomysłodawcą był Damian Kruczkowski – dyrektor biblioteki, otworzył zastępca prezydenta Konina Witold Nowak.

– Mamy w mieście kolejne miejsce, które – mam nadzieję – będzie nie tylko prezentacją artystycznego dorobku, ale także będzie „zarażało” innych, szczególnie młodych, do uprawiania malarstwa – powiedział Witold Nowak.

„Galeria Bajana” czynna jest w godzinach otwarcia biblioteki na Starówce. Ma ona także bardzo dobry katalog zawierający zarówno opisy obrazów, jak i krótkie biogramy artystów.

Źródło tekstu i zdjęć: www.konin.pl / TPK

Udostępnij na: