Halo, kto tu naśmiecił???

Pewnie nikt nie odbierze tego telefonu… Niby wszyscy chcemy mieszkać w czystym i pięknym mieście… Niby! Rozliczamy służby za utrzymanie czystości w mieście, a czy rozliczamy siebie? No raczej nie! I tu powstaje błędne koło! Lubię spacerować po naszym mieście, lubię zejść z głównych ścieżek i kuknąć jak wygląda to nasze miasto nieco od środka! I niestety gdy tu skręcę, tam zajrzę, znajdę przykre niespodzianki!

Wiewiórki lubią sobie ukryć orzechy, to tu, to tam mają spiżarkę, czy niektórzy z nas bawią się w wiewiórki i bunkrują śmieci to tu, to tam! WĄTPIĘ!

Podczas jednego ze spacerów po Koninie z TUMK, do tablicy wywołał mnie Kuba Piasecki. Przeszliśmy z grupą mieszkańców przejściem dla pieszych przy bibliotece miejskiej w stronę fontanny i tam po prawo leżały potłuczone butelki i Kuba zawołał w moim kierunku „Pokaż Panie Biedziak, że Konin nie wszędzie jest taki zielony”! Zerknąłem wtedy na ten smutny widok we wspólnej przestrzeni miejskiej i zapytałem Kuby, kogo miałbym napiętnować czy służby miejskie odpowiedzialne za utrzymanie czystości w tym miejscu, że jeszcze nie zdążyły tego sprzątnąć, czy zapewne naszych mieszkańców, którzy wracając lub idąc na imprezkę nieco podkręcili wrażenia mocniejszymi trunkami, po czym zamiast butelki trafić do koszy w pobliżu zostały roztrzaskane na chodniku! Poza aspektem porządkowym taka bezmyślność rodzi dodatkowe zagrożenie dla bawiących się tam dzieci i może poranić łapy psów!

Zapytam wiec i Was, kogo napiętnujemy czy służby miejskie czy bezmyślnych chuliganów, którzy nie wynieśli z domu szacunku dla dobra wspólnego i robią nam z miasta śmietnik?!

Powyżej nieco inny przykład! Dwa kontenery, które niektórzy żartobliwie nazywają transporterem opancerzonym, obsługiwane przez naszą spółkę miejską! Spójrzcie na górę, powstaje piramida, ktoś powiązany z pszczelarstwem zażartuje, że mieszkańcy niczym pracowite pszczoły budują śmieciowy plaster! Tylko czy mieli ku temu powody? NIE! W obu kontenerach było jeszcze sporo miejsca, by otworzyć któryś właz i tam wrzucić swoje odpady komunalne! Ale się nie chce! Ktoś pierwszy zostawił śmieci na kontenerze inni poszli w jego ślady!

W tym miejscu ja zapytam Kubę i Was też, kogo w tym przypadku napiętnujemy? Pracowników PGKiM, ja uważam, że nie ma powodu! Nasze złe nawyki i brak szacunku dla dobra wspólnego mają ogromny wpływ na czystość w naszym mieście! Śmieci powinny być segregowane, trafić do właściwych kontenerów, a potem za pośrednictwem śmieciarek do MZGOK, gdzie się nimi profesjonalnie zajmą, bez szkody dla środowiska naturalnego!

Kuba Piasecki organizuje często pospolite ruszenie z innymi aktywistami i są sprzątane kolejne miejsca w naszym mieście, mnie również temat czystości w Koninie jest bliski, zacznijmy szanować wspólną przestrzeń! Ideałem byłoby, gdybyśmy poszli po rozum do głowy i Kuba nie musiałby organizować kolejnych akcji i z dumą byśmy rzekli KONIN TO PIĘKNE I CZYSTE MIASTO! Czego Wam i sobie życzę!

Udostępnij na: