Inauguracja Roku Kulturalnego 2022/23 w Koninie

Uroczystą galę swoim występem otworzył młody koniński organista Bartosz Wódczak, będący wychowankiem PSM I i II st. w Koninie, który w dalszej części uroczystości wraz z utalentowaną młodą wokalistką i aktorką dubbingową Laurą Bączkiewicz otrzymał z rąk prezydenta Konina stypendium artystyczne.

Następnie odznaką „Za zasługi dla miasta Konina” prezydent Konina Piotr Korytkowski w asyście swojego zastępcy Witolda Nowaka uhonorował miłośniczkę pracy z dziećmi, laureatkę wielu festiwali i charyzmatyczną wokalistkę o charakterystycznym głosie ostrym jak żyleta Sylwię Dziardziel, identyczne wyróżnienie odebrała Marlena Brzezińska-Stawicka, szefowa Szkoły Wokalno-Aktorskiej FAMA, wokalistka, trenerka i terapeutka głosu, a także reżyserka.

Nagrody z rąk Prezydenta Miasta odebrali:
Janusz Wawrowski, urodzony w Koninie wirtuoz skrzypiec, światowej sławy muzyk grający na skrzypcach Antoniego Stradivariego.
Grzegorz Ambroziak, tancerz, trener i szkoleniowiec grup hiphopowych w Koninie i kraju, członek sztabu trenerów Polskiej Kadry Narodowej Breakingu na Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024.
Andrzej Majewski, nauczyciel, muzyk, związany z Ogniskiem Muzycznym, jeden z inicjatorów powstania Państwowej Szkoły Muzycznej w Koninie, w której od lat wprowadza w tajniki gry na gitarze coraz to nowe pokolenia.
Krystyna Ruminkiewicz, od dekady prowadzi galerię autorską „Na Glince”, gdzie stworzyła też swoją pracownię. Łączy style, techniki i gatunki malarskie tworząc na obrazach i w biżuterii swój własny, niepowtarzalny świat.
Wanda Gruszczyńska, aktywnie działa w Towarzystwie Przyjaciół Konina. Dba o integrację społeczności lokalnej, mobilizuje do wspólnej aktywności poprzez organizowanie imprez krajoznawczych i historycznych.
Marta Duszyńska, miłośniczka dobrej muzyki i teatru. W Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, gdzie pracuje odpowiada za organizację koncertów, konkursów i festiwali.
Marta Kornalska, instruktorka plastyki w Młodzieżowym Domu Kultury w Koninie. Autorka grafik, scenografii i rekwizytów do konkursów, spektakli i koncertów organizowanych przez MDK.
Monika Mraciniak-Krzesińska, historyczka sztuki i kuratorka wystaw. W Muzeum Okręgowym w Koninie zajmuje się edukacją, promocją i zbiorami Działu Techniki, gdzie zgromadzona jest największa kolekcja prezentująca historię oświetlenia.
Aleksandra Bryl, bibliotekarka Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zofii Urbanowskiej w Koninie. Inicjatorka wielu działań, którym przyświeca jeden cel: wpoić miłość do czytania książek jak największej liczbie osób.

– Ludzie tworzący kulturę w Koninie podejmują coraz odważniejsze wyzwania o charakterze ogólnopolskim i międzynarodowym. Podziwiam efekty Państwa pracy, bo dzięki Wam my, konińska publiczność doświadczamy wzruszeń i radości, dotykamy sztuki. Na kolejne wydarzenia czekamy z niecierpliwością – mówił podczas uroczystości Piotr Korytkowski, prezydent Konina.
– Szeroki dostęp do kultury jest jednym z cudów współczesnego świata. W Koninie chodzimy na koncerty, do kina, teatru, obcujemy ze sztuką w każdym jej wymiarze, można podsumować, że w naszym mieście „płynie energia kultury”. Dziś wystarczy wyjść na konińskie ulice i uważnie się rozejrzeć, by poczuć, że „jest się w kulturze” – podkreślał prezydent Korytkowski.
O obcowaniu z kulturą, pracownikach instytucji kultury, twórcach, artystach i ofercie kulturalnej miasta mówił także Witold Nowak, zastępca prezydenta Konina.

Na scenie ze swoim występem zagościła Sylwia Dziardziel z Wojownikami Światła z Młodzieżowego Domu Kultury, oraz Laura Bączkiewicz, która w najbliższą niedzielę powalczy o udział na Eurowizji Junior i prosi wszystkich nas o wsparcie w jej dążeniach.

Wisienką na torcie tego magicznego spotkania z ludźmi kultury i jej biorcami  w Auli im. Jana A.P. Kaczmarka był koncert ,,O Miłości”Anity Lipnickiej z zespołem. Artystka przypomniała swoje największe przeboje z ostatnich dwóch dekad, w nowych aranżacjach. W jej wykonaniu usłyszeliśmy także znane i lubiane światowe przeboje z lat 80-tych i 90-tych, w tym Sinéad O’Connor. Koncert w Koninie zainaugurował nową trasę koncertową artystki. Anita Lipnicka zachwyciła konińską publiczność, która wynagrodziła artystkę gorącymi brawami, prosząc o bis!

Źródło tekstu: KDK Konin / Fot. Tomek Biedziak

Udostępnij na: