Integracyjny Teatr PODAJ DALEJ

W Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ działania arteterapeutyczne są jednym z priorytetów. Nasza grupa Teatralni z PODAJ DALEJ ma za sobą wystawienie kilku spektakli ciepło przyjętych przez konińską, golińską oraz lubelską publiczność (Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku w Lublinie).
Każdy kolejny spektakl to duże wyzwanie. Wciąż mamy w pamięci nasze ostatnie teatralne doświadczenie. Dwie grupy teatralne – z Konina i z Goliny spotykały się, aby wspólnie pracować nad nowym, innym niż poprzednie spektaklem. Spektakl był inspirowany książką Zofii Urbanowskiej „Prawdziwa historia Janosika”.  Od wcześniejszych spektakli „Janosik” różnił się tym, że nie padło tu ani jedno słowo – nasi aktorzy musieli wszystkie emocje wyrazić ruchem, gestem oraz mimiką. Warsztaty stacjonarne, warsztaty wyjazdowe w ośrodku teatralnym
w Skrzynicach prowadzone przez Michała Stanowskiego i próby – wszyscy pracowali
z ogromnym zaangażowaniem. W międzyczasie pandemia zmieniła wcześniejsze plany i do pracy nad spektaklem grupa wróciła po długiej przerwie.
Joanna Janikowska – pomysłodawczyni i reżyserka spektaklu oraz koordynatorka projektu „Integracyjny Teatr PODAJ DALEJ” Iwona Grześkowiak przez kilka miesięcy pracowały z aktorami, ich energią, nad umiejętnością wejścia w rolę. Projekt rozpoczął się w 2019 roku, po przerwie spowodowanej pandemią wróciliśmy do prób we wrześniu 2020 roku. W projekcie wzięło udział 25 osób. Próby (w Fundacji PODAJ DALEJ oraz w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Golinie) były bardzo intensywne – ćwiczenia z ciałem, omówienia poszczególnych scen spektaklu, synchronizacja ruchu w muzyce, która stanowiła integralny element przedstawienia. I choć Teatralni z PODAJ DALEJ mają za sobą już kilka wystawionych spektakli, to zarówno uczestnicy spotkań teatralnych jak i wspierający wolontariusze – także występujący w spektaklu, zwracali uwagę jak wymagająca jest forma teatralna pozbawiona przekazu słownego. Jeszcze tylko próba generalna w Osadzie Janaszkowo i 13 czerwca 2021 nastąpił wreszcie długo wyczekiwany czas premiery. Dużo emocji i wzruszeń, wszyscy aktorzy czuli dumę z efektu swojej pracy. Gromkie, w pełni zasłużone brawa oraz zapewnienie, że to jeszcze nie koniec i z pewnością pokażemy „Janosika” ponownie.
25 września 2021 wróciliśmy do Osady Janaszkowo by pobyć ze sobą i obejrzeć przygotowaną przez Iwoną Grześkowiak prezentację zdjęć i film z prób i spektaklu. Dopisała nam pogoda, spędziliśmy miło czas przy ognisku śpiewając harcerskie piosenki. Pozostało pytanie – To, kiedy próby nad następnym spektaklem?

Projekt „Integracyjny Teatr PODAJ DALEJ” był współfinansowany z dotacji Fundacji PZU i 1% podatku.
Anna Klechniowska

Udostępnij na: