Klimatyczna rewolucja w Koninie!
Od 22 maja 2025 roku Konin ponownie stał się centrum inspirujących wydarzeń poświęconych klimatowi podczas II edycji Festiwalu Klimatyczna Rewolucja. To wyjątkowe wydarzenie edukacyjne tworzone przez młodych dla młodych, poświęcone popularyzacji edukacji ekologicznej w nowoczesny i angażujący sposób.
Miejsce finału nie jest przypadkowe — Konin, położony w województwie wielkopolskim, przez lata był zależny od górnictwa węgla brunatnego, a dziś staje się laboratorium zielonej zmiany. To duży krok w stronę sprawiedliwej transformacji regionów pogórniczych.
Tegoroczna edycja została poszerzona o etap regionalny, który trwał od 22 kwietnia (Dzień Ziemi) do 21 maja i objął całą Wielkopolskę. Przez ten czas odbyły się liczne wydarzenia i akcje organizowane przez instytucje, organizacje oraz grupy nieformalne, a ich zwieńczeniem jest trzydniowy finał w Koninie. Dzięki temu Festiwal dociera nie tylko do dużych miast, ale i do mniejszych miejscowości, angażując lokalne społeczności. Równolegle dostępny będzie etap online, oferujący interaktywne aktywności oraz transmisje wydarzeń, umożliwiając udział uczestnikom z całej Polski. Dziś finał festiwalu w naszym mieście!
Wczoraj miałem okazję uczestniczyć z jednym z wydarzeń towarzyszących Festiwalowi Klimatyczna Rewolucja zorganizowanym przez naszą spółkę miejską. MZGOK Sp. z o.o. w Koninie zaprosił młodzież z konińskich szkół ponadpodstawowych i uczelni wyższej do złożenia wizyty w siedzibie spółki przy ulicy Sulańskiej 13 i fascynującej podróży po świecie gospodarki odpadami.
Z zaproszenia skorzystali uczniowie „Górniczej” i „Kopernika” oraz studenci z Akademii Nauk Stosowanych. Mieli okazje na własne oczy zobaczyć jak działa nowoczesny system zagospodarowania odpadów komunalnych w subregionie konińskim i dowiedzieć się jak każdy z nas może swoimi codziennymi decyzjami i działaniami wesprzeć ochronę środowiska naturalnego.
Pracownicy MZGOK przygotowali dla swoich gości prezentację multimedialną przedstawiającą zakres działań naszej spółki miejskiej w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi w systemie obiegu zamkniętego oraz historię zakładu i plany dalszego rozwoju.
Potem przyszedł czas na założenie kasków ochronnych i kamizelek odblaskowych, by móc w sposób bezpieczny ruszyć na wycieczkę po zakładzie, młodzież wraz z opiekunami mogła zobaczyć serce naszego zakładu czyli Zakład Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych popularnie nazywany spalarnią. Zobaczyli jak kaloryczne śmieci zamiast na wysypisko odpadów, jak to robiło się kiedyś zostają unieszkodliwione termicznie i zamienione w energię elektryczną lub cieplną w zależności od zapotrzebowania.
Takie wizyty inspirują do działań proekologicznych na rzecz naszej planety, pokazują, że segregacja odpadów ma sens i jak wiele zależy od każdego z nas! W tym miejscu przypomnę, że nasza spółka miejska jest bardzo gościnna i otwarta na wizyty wycieczek szkolnych i grup zorganizowanych.
Każdy z uczestników otrzymał plakietkę Ambasadora Środowiska.
W materiale wykorzystano zdjęcia własne z wizyty w MZGOK Sp. z o. o. w Koninie oraz zdjęcia z festiwalu ze strony Urzędu Miejskiego w Koninie