Klub wsparcia dzieci i młodzieży chorych na cukrzycę typu 1 chce pomagać!

Wczoraj w budynku Spółdzielni Mieszkaniowej „Zatorze” odbyło się spotkanie Klubu wsparcia dzieci i młodzieży chorych na cukrzycę typu 1, który po pandemicznej przerwie wraca do stacjonarnego funkcjonowania.

Przewodnicząca klubu Weronika Piechocka, jako osoba chorująca na tę podstępną chorobę od piętnastu lat, znakomicie wie o jej nieprzewidywalności i ogromnym wpływie na życie i funkcjonowanie w społeczeństwie, problemach w zatrudnieniu osób chorych. Społeczeństwo nadal ma nikłą wiedzę o tej chorobie, najbardziej jest to widoczne w mniejszych miejscowościach, dziecko z rozpoznaniem cukrzycy trafia najczęściej do Poznania, bo w naszym mieście nie mamy stosownego oddziału.

Krystyna Leśniewska wspomniała o ciągle rosnącej liczbie dzieci chorych na cukrzycę i problemami z nią związanymi jak chociażby obecność dziecka chorego w systemie edukacji, gdzie wielu nauczycieli ma obawy by takie dziecko mieć w swojej klasie. Wielu rodziców, gdy pojawia się diagnoza choroby u ich dziecka nie zawsze wiedzą co robić dalej i tu swoją rolę ma odegrać właśnie klub.

Członkowie klubu chcą stworzyć coś na zasadzie mapy drogowej dla opiekunów dzieci chorych, wyjść z informacją do placówek edukacyjnych, organizować warsztaty żywieniowe, chcą by klub był miejscem spotkań i integracji, gwarantują wsparcie psychologiczne, prawne, współpracujący z klubem lekarz konsultuje ciężkie przypadki tej choroby, warto wiedzieć, że jest w Koninie grupa społeczników, która chce pomagać rodzicom, by nie byli osamotnieni i nie zamykali się z chorobą w swoich czterech ścianach!

Na spotkaniu był obecny poseł Leszek Galemba deklarujący swoje wsparcie dla klubu oraz Maciej Ostrowski – Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Zatorze”, która wspiera klub użyczając swoją salę narad do spotkań.

Spotkania będą odbywać się w każdy pierwszy i trzeci wtorek miesiąca w godzinach od 15.00 do 17.00 na pierwszym piętrze budynku Spółdzielni Mieszkaniowej „Zatorze”, jeżeli w Waszym otoczeniu jest rodzina zmagająca się z cukrzycą u dzieci to przekażcie im wiadomość o działalności klubu, tu mogą uzyskać pomoc i wsparcie!

Fot. Tomek Biedziak / Józef Leśniewski

Udostępnij na: