Kompleksowy program zwiększenia retencji wody we wschodniej Wielkopolsce

Wody Polskie realizują kompleksowy program zwiększenia retencji wody we wschodniej Wielkopolsce, we współpracy z ZE PAK S.A. oraz lokalnymi samorządami odtworzone zostaną zasoby wodne rzek, mokradeł i pojezierzy, a także utworzone zostaną nowe zbiorniki wodne w miejsce wyrobisk pokopalnianych. Rekultywacja obszarów zdegradowanych wpisze się w działania retencyjne i renaturyzacyjne. Dzięki realizacji 25 zadań, w ciągu 5 lat możliwa będzie poprawa bilansu wodnego na obszarze ponad 3000 km2 i retencja dodatkowego miliarda sześciennego wody!
– Ten program ma trzy obszary działania. Po pierwsze zwiększenie retencji zlewni rolniczych, po drugie rozwój retencji w celu przeciwdziałania niedoborom wody, a po trzecie budowa zbiorników retencyjnych – powiedział Wiceminister Infrastruktury Marek Gróbarczyk
Jeszcze w tym roku, dzięki wspólnym działaniom, woda ponownie popłynie w korycie rzeki Warcicy. Dzięki odbudowie zasobów wodnych, zatrzymujemy ogromne ilości wody na miejscu, tak by nie odpływała bezpowrotnie do Bałtyku. Zyska na tym lokalne rolnictwo, turystyka oraz środowisko naturalne.
– Wkrótce ogłosimy przetargi, czekamy na decyzje środowiskowe i konsultacje społeczne. To początek całego procesu, który zwieńczymy stworzeniem nowego pojezierza – podkreślił Przemysław Daca.

Źródło tekstu i zdjęć: Wody Polskie

Źródło zdjęć: Radio SuperNova Konin, Grzegorz Kamiński

Udostępnij na: