Konin pamięta!

Prezydent Miasta Konina Piotr Korytkowski i Dyrektor MBP w Koninie Damian Kruczkowski zaprosili do udziału w obchodach 80. rocznicy wybuchu buntu w obozie pracy przymusowej dla Żydów w Koninie-Czarkowie, które odbyły się przy pamiątkowym głazie przy ul. Kolejowej obok budynku poczty 10 sierpnia 2023 r. o godzinie 10.00.

W uroczystości udział wzięli m.in.: wiceambasador Izraela Shani Tayar, posłowie:  Tomasz Piotr Nowak i Tadeusz Tomaszewski, rabin Łodzi Dawid Szychowski, przewodnicząca Gminy Żydowskiej w Poznaniu Alicja Kobus, przewodnicząca szczecińskiego oddziału Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce Róża Król, prezesi spółek miejskich, przedstawiciele środowisk politycznych i mieszkańcy Konina.

12 sierpnia bieżącego roku minie 80. rocznica wybuchu buntu w kolejowym obozie pracy przymusowej dla Żydów w Koninie-Czarkowie. Ten nazistowski obóz funkcjonował w Koninie od 2.03.1942 r. do 28.08.1943 r. Więźniowie byli wykorzystywani przy budowie stacji kolejowej i parowozowni. W 1943 r. okupanci podjęli decyzję o likwidacji obozu. Po wcześniejszej selekcji, której dokonano w obozie, świadomi bliskiej śmierci Żydzi wzniecili bunt. W wyniku tego udało im się podpalić niektóre baraki obozowe. Część z więźniów zginęła w płomieniach, inni popełnili samobójstwo.

– 12 sierpnia przypada 80. rocznica wybuchu buntu w obozie pracy przymusowej dla Żydów w Koninie-Czarkowie. Przy pamiątkowym głazie daliśmy dziś dowód swej pamięci o tragicznych wydarzeniach z 1943 roku. Konin pamiętał, pamięta i będzie pamiętać. Więźniowie mieli świadomość tego, że ich siły w porównaniu z tymi, którymi dysponowali hitlerowcy są znikome, nie posiadali żadnej broni. Wiedzieli, że ten zryw nie będzie zrywem wygranym. Jednak w tym działaniu nie chodziło o wygraną, nie chodziło o walkę samą w sobie, a o godność, o człowieczeństwo – napisał na swoim fanpage Prezydent Miasta Konina Piotr Korytkowski.

Udostępnij na: