Konin pamięta! 78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego.

Mieszkańcy Konina, kombatanci, parlamentarzyści, samorządowcy, duchowni, przedstawiciele: szkół, spółek miejskich, organizacji politycznych i społecznych uczcili wczoraj, 1 sierpnia, pamięć bohaterów Powstania Warszawskiego. Konińskie obchody 78. rocznicy wybuchu tego niepodległościowego zrywu odbyły się w Parafii pw. św. Maksymiliana w Koninie.

Uroczystości rozpoczęła o godz. 16:00 Msza św. Po niej o 17:00, czyli w godzinę „W”, w mieście tradycyjnie odezwały się syreny alarmowe. Informację o ich uruchomieniu Miasto opublikowało wcześniej w językach: polskim i ukraińskim. Obchody zakończyły się przy tablicy Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, która jest jedną ze stacji Polskiej Drogi Krzyżowej wybudowanej przy kościele. Tę część poprowadził Mirosław Jurgielewicz z Wydziału Kultury, Sportu i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Koninie.

– Wtedy młodzi ludzie porwali się na rzecz, wydawać by się mogło, niemożliwą. Podjęli nierówną walkę o wolność naszego kraju. Dziś, wspominając bohaterów tamtych dni, składamy im hołd – mówił prowadzący, zapraszając zebranych do składania kwiatów i zniczy.

Wiązanki kwiatów z biało-czerwonymi szarfami, znicze, pochylone głowy, polski hymn zaintonowany przez radną Rady Miasta Konina Katarzynę Jaworską – w takiej atmosferze zadumy i refleksji zakończyły się konińskie uroczystości rocznicowe.

źródło: Miasto Konin

Udostępnij na: