Konin to szczęśliwe miasto!

Miasto, które ma poetów jest szczęśliwe – powiedział jeden z poetów uczestniczących w sobotniej (21 października)  uroczystości odsłonięcia „Ławeczki Poetów”, która stanęła na skwerze przy ul. Dworcowej i Poznańskiej. Jej fundatorem jest Fundacja PZU. Pomnik stanął w miejscu wieloletnich, kultowych wręcz spotkań konińskich poetów, którym dyskutowali oni nie tylko o swojej twórczości i życiu, ale także recytowali wiersze.

Ławeczkę wyrzeźbiono w kamieniu. Jest skromna, ale zawraca uwagę. Obok niej stoi wieżyczka z kilkunastoma domkami lęgowymi, nawiązująca do gołębnika istniejącego przez lata w ogrodzie dworku Zofii Urbanowskiej. Uroczystego odsłonięcia ławeczki dokonali: zastępca prezydenta Konina Witold Nowak, dyrektor konińskiej książnicy Damian Kruczkowski oraz poeci – Lech Stefaniak i Jarosław Sparażyński. Obaj z niezwykłym zaangażowaniem mówili o historii ławeczki, czytali wiersze.

„Ławeczka Poetów” jest chyba jedynym takim pomnikiem, wzniesionym w naszym kraju ku czci byłych, obecnych i przyszłych poetów.

Udostępnij na: