Koninianie otworzyli swe serca na teatr uliczny!

Wczoraj o godzinie 16.00 teatr uliczny bezlitośnie wtargnął w pejzaż naszego miasta, pierwszymi ofiarami świetnych występów stali się bezbronni mieszkańcy Gosławic.

Jako pierwszy wystąpił argentyński zespół teatralno-muzyczny MANTECA AL DENTE ze spektaklem „Galumphing”, wciągał widzów do wspólnej zabawy, a ci wciągnieci w jego niecny plan wybuchali salwami śmiechu. Skaczcie zamiast chodzić, cieszcie się otaczającą was scenerią, przemierzajcie trasy zygzakiem, w drodze niech zakwita miłość i nie myślcie o końcu tej podróży – to motto tytułu spektaklu zaszczepił z powodzeniem w widzach artysta.

Potem pokazem tanecznym oczarowała publiczność ekipa z ameryki łacińskiej FUSION CALLEJERA pokazem pod tym samym tytułem co nazwa zespołu „Fusion Callejera”.

FUSION CALLEJERA grupa profesjonalnych tancerzy i akrobatów z Argentyny i Wenezueli, których korzenie sięgają break dance’u i capoeiry, z ponad 15-letnim doświadczeniem w przedstawieniach teatralnych, cyrkowych i ulicznych. Spektakl łączy taneczne popisy i niezwykłe akrobatyczne sztuczki z wielką dawką humoru. Tancerzom i akrobatom towarzyszy konferansjer, który wchodził w interakcję z publicznością, rozdając uśmiechy i radość. Jednocześnie widzowie są zaskakiwani jakością tańca i wyjątkowymi akrobacjami. Wszystko tu wydaje się zachwycające – idealne tak dla maluchów jak i dorosłych.

Niestety chłopaki z Centrum Zarządzania Kryzysowego w Koninie chyba nie wyczuli tym razem zagrożenia i te dwie ekipy bez żadnych trudności przemieściły się na koniński Chorzeń, by tam oczarować bezbronną i nieświadomą ich uroku publiczność.

Artyści znów zafundowali zgromadzonym śmiertelny pojedynek i śmiertelne salto przez trzy osoby, na szczęście obyło się bez ofiar bo zamiast rewolwerów pojedynkowano się na sikawki wodne, a salto wyszło perfekcyjnie i nikt nie ucierpiał.

Nagrodzeni brawami i wspólnymi fotami z zachwyconą publicznością oddalili się w nieznanym mi kierunku zarażać kolejnych głodnych wrażeń widzów z innych miast.

Jakby tego było mało w tym całym spisku brała udział Marta Baran, która zaprosiła zahipnotyzowaną publiczność na plac przed konińskim amfiteatrem, gdzie po raz trzeci w naszym mieście podczas wydarzeń „Otwórz Okno na Kulturę” wystąpił krakowski teatr KTO,  który działa nieprzerwanie od 46 lat i od początku jego dyrektorem jest Jerzy Zoń.

Tym razem zespół zaprezentował najnowszą produkcją – spektaklem ARCADIA – to malownicza opowieść o życiu – muzyczna i pełna ruchu podróż przez wszystkie jego etapy, podczas której możemy zwolnić i przyjrzeć się temu, co naprawdę ważne. Przysiąść na jednej z dziewięciu ławek, które składają się na scenografię spektaklu, śmiać się w głos bądź z nostalgią spojrzeć w przeszłość. To także koncert złożony z niesamowitych brzmień, m.in.: piosenek Dead Can Dance, Steviego Wondera, Doris Day, kultowej żołnierskiej Rezerwy czy monumentalnej arii z Madame Butterfly. W klimacie lat 50. i 60. XX wieku za sprawą wspaniałych kostiumów poszukiwać będziemy arkadyjskich powidoków. Bo kraina szczęśliwości istnieje naprawdę i nosi tytuł Arcadia. Scenariusz, reżyseria, opracowanie muzyczne spektaklu: Jerzy Zoń.

Niestety to nie koniec złych wiadomości do tych kulturalnych spiskowców dołączyła nasza rodzima trupa Koniński Teatr Tańca z niesfornymi Łapajkami!

Koniński Teatr Tańca zaprezentuje po raz pierwszy w plenerze spektakl „Origami” – to ruchowa kreacja zagadnienia egzystencji, zrywania z przekonaniami. Prosta aluzja do życia, niepozbawiona jednak skomplikowanych etapów, poskładana niczym papierowa figura w artystyczną kompozycję.

Zazwyczaj to, co myślimy o sobie ma swoje źródło w dzieciństwie. Nasze kompleksy to często efekt przyswojonych opinii, stereotypów i poglądów, które później konfrontujemy z tym, co widzimy w lustrze… i nagle chcemy czegoś dowieść- że zasługujemy na akceptację, miłość, uwagę, wysłuchanie…

Wyrastamy i funkcjonujemy w określonych kodach kulturowych, które determinują nasze zachowania. Owe kody wpisują nas w społecznie akceptowane wzorce. Jeśli przekonania te nam służą, warto je pielęgnować. Natomiast jeśli są dla nas krzywdzące może warto je poddać refleksji i przeformułować?

Zapraszam Was w ich imieniu na spektakl, który odbędzie się o godzinie 18.00 na placu przed dawnymi DT CENTRUM, przybywajcie!

Fot. Tomek Biedziak / wykorzystano info o spektaklach z promowanego przez Urząd Miejski w Koninie wydarzenia.

Udostępnij na: