200 lat Panie Janie!

Jan Sznajder – malarz, poeta, właściciel prywatnego muzeum, przyjaciel wielu osób na całym świecie, kombatant i aktywny działacz na rzecz tego środowiska w poniedziałek (26 czerwca) skończył 90 lat! Z tej Okazji w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zofii Urbanowskiej odbył się wernisaż jego obrazów, połączony z… urodzinami. Był tort oraz mnóstwo życzeń, w tym od prezydenta Konina Piotra Korytkowskiego, które przekazał zastępca prezydenta Witold Nowak.

Koninianin to legenda naszej bohemy artystycznej. Twórca dokładający wielu starań by zachować od zapomnienia wiele zdarzeń, ale także materialnych rzeczy. Syn Włodzimierza, znakomitego konińskiego malarza, ojciec m.in. Jerzego, znanego fotografika. Dziadek i pradziadek. Postać, bez której nie byłoby wielu artystycznych wydarzeń, zaskoczeń, wzruszeń i serdecznych chwil. No i oczywiście gromkiego, choć w tej sytuacji symbolicznego przecież, „Sto lat!”.

Z życzeniami i gratulacjami ustawiła się do Jubilata spora kolejka. Wiele było wspomnień. Szczególnie zabrzmiała swoista laudacja najsłynniejszego konińskiego „galernika” Roberta Brzęckiego, mówiącego nie tylko o artystycznym życiorysie Jana Sznajdra, ale przede wszystkim o przyjaźni, jego człowieczeństwie.

Sama wystawa to kilkanaście obrazów, które – jak sam autor to powiedział – powstały w ostatnim ćwierćwieczu.

– Niektóre zaczynam przemalowywać bo… mi się nie podobają – stwierdził Jan Sznajder.

Janie, Janku! Sto lat to za mało! Żyj nam długo w zdrowiu i szczęśliwości!

Wystawa obrazów Jana Sznajdra nosi tytuł „Rozumiesz, wiesz…” i czynna jest w galerii „Nad książkami” miejskiej książnicy przez wakacje.

Źródło zdjęć i tekstu: www.konin.pl

Udostępnij na: