Mieczysław Seweryn Kwilecki, ostatni właściciel Gosławic!
Miałem przyjemność uczestniczyć w tym roku w obchodach kolejnej rocznicy Zbrodni Katyńskiej, pięknie o pamięć naszych rodaków, którzy zapłacili najwyższą cenę za swój patriotyzm dba dyrekcja i społeczność Zespołu Szkół Górniczo-Energetycznych w Koninie! Wśród tysięcy naszych rodaków bestialsko zamordowanych w 1940 roku był również Mieczysław Seweryn Kwilecki, ilu z nas zna jego losy, tyle słyszymy o Błękitnej Armii generała Hallera, a ilu z nas wie, że nasz krajan Mieczysław Seweryn Kwilecki był jego adiutantem podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku, często mijając ruiny majątku w Malińcu żałujemy upadłych murów, a cóż wiemy o ludziach, którzy tu żyli i współtworzyli to miejsce?
Zapraszam do lektury przemówienia okolicznościowego z 12 kwietnia tego roku Karola Niemczynowicza, dyrektora ZSGE w Koninie, z którego poznamy ciekawy życiorys naszego bohatera:
„Skwer Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, na którym dziś kolejny raz uczcimy pamięć bohaterów, powstał w kwietniu 2010 roku w 70. Rocznicę Zbrodni Katyńskiej. To ważne miejsce na mapie Konina, które przywołuje sylwetki mieszkańców ziemi konińskiej – Katyńczyków. Ich nazwiska widnieją na tablicach znajdujących się przed Państwem. Zatem pozwólcie Państwo, że wspomnę o nich w kilku słowach:
Mieczysław Seweryn Kwilecki, syn Kazimierza i Marii, urodził się 4 sierpnia 1895 r. w Grodźcu. Był ostatnim właścicielem Gosławic – dziś dzielnicy Konina. Współzałożyciel 16 Pułku Ułanów. Brał udział w Powstaniu Wielkopolskim, w 1919 r. awansował na podporucznika. W 1920 r. został adiutantem gen. Hallera. W 1921 r. Poślubił Marię Różę Zamoyską, córkę właścicieli majątku Ruda Pilczycka w Kieleckim. Jako stałą rezydencję Kwileccy objęli dwór w Malińcu, który z czasem został przez Mieczysława rozbudowany.
Co roku w Malińcu urządzano polowania, na które zjeżdżała się ówczesna śmietanka towarzyska. Urządzano tam także manewry wojskowe, w których uczestniczył Kwilecki jako gospodarz rejonu. Hrabia udzielał się społecznie. Z folwarcznych chłopów zorganizował tzw. oddział „Krakusów”, który wyposażył w wojskowy ekwipunek i sam prowadził szkolenie wojskowe.
Kiedy we wrześniu 1939 r. wybuchła wojna, hrabia Kwilecki przebywał w Malińcu. Jednak nie otrzymał karty mobilizacyjnej. Wraz z szoferem Nowickim chciał na ochotnika „dogonić” 16 Pułk Ułanów, jednak było już za późno, ponieważ pułk został rozbity w Borach Tucholskich. Kwilecki prawdopodobnie przyłączył się do brygady pomorskiej i przedzierał się z nią na wschód.
Dotarł do Złoczewa, gdzie został aresztowany przez Rosjan. Trafił do obozu w Starobielsku.
Hrabia Mieczysław Seweryn Kwilecki został rozstrzelany w kwietniu 1940r. Jego nazwisko znajduje się na liście katyńskiej.”
Zachęcam Was do udziału w tych uroczystościach na Skwerze Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, dla mnie ogromną przyjemnością jest możliwość uściśnięcia dłoni Michała Kwileckiego, wnuka naszego bohatera.
Dzięki pracy Konińskiego Archiwum Społecznego możemy zajrzeć do rodzinnego albumu Kwileckich, zobaczyć dwór w Malińcu, jego gospodarzy, zobaczyć zdjęcia z ważnych wydarzeń w życiu Mieczysława Seweryna Kwileckiego jak oświadczyny i ślub z Marią Różą Zamoyską.