Na szczęście były to tylko ćwiczenia!

Ćwiczenie Nowiny 23 miały na celu sprawdzenie działania służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo na terenie miasta w sytuacji wystąpienia katastrofy w ruchu lądowym „Kolizja Składu Kolejowego z Autobusem”.

Miejscem ćwiczeń był przejazd kolejowy na magistrali węglowej spółki PAK w Łężynie przy ul. Nowiny.
W ramach ćwiczeń do pozoracji użyto prawdziwego składu kolejowego, autobusu i 20 pozorantów z jasno określonymi scenariuszami dotyczącymi ran i urazów.
O ćwiczeniach wiedziała bardzo wąska grupa osób, aby jak najbardziej uzyskać efekt zaskoczenia. Dotyczyło to zarówno służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, jaki i spółek i jednostek miejskich.

Ćwiczenie rozpoczęło się od zgłoszenia wypadku na numer 112 o godz. 10.00 i dalej reakcje potoczyły się zgodnie z wypracowanymi scenariuszami. Pierwsi na miejscu zdarzenia byli ochotnicy z OSP Cukrownia, jako najbliżej położona służba ratownicza. W dalszej kolejności dojeżdżały pojazdy  KM PSP w Koninie(która przejęła dowodzenie akcją ratowniczą), Komendy Miejskiej Policji w Koninie, Pogotowia Ratunkowego, OSP Chorzeń, OSP Konin-Starówka, oraz Urząd Transportu Kolejowego, Starostwa Powiatowego w Koninie, PAK Górnictwo, Zarząd Dróg Miejskich w Koninie i Straż Miejska w Koninie.

Serdecznie podziękowania należą się:
– Firmie Hydrostal z Konina – za wypożyczenie autokaru do pozoracji
– Firmie PAK Górnictwo – za zgodę na wykorzystanie magistrali węglowej, wypożyczenie składu kolejowego i współuczestnictwo w ćwiczeniach
– PKS Konin – za transport autokaru pozoracyjnego i pozorantów
– członkom Związku Strzeleckiego Oddział w Koninie – za wiarygodne i głośne pełnienie funkcji ofiar wypadku.

– To był test dla wszystkich służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w mieście. Na szczęście tylko test – napisał na swoim fanpage prezydent Korytkowski.

Źródło informacji i zdjęć: fanpage Prezydenta Miasta Konina Piotra Korytkowskiego oraz Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Koninie

Udostępnij na: