Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

27 grudnia przypada 105. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego, to wydarzenie po raz trzeci obchodzone będzie jako święto państwowe.

– Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. Trwało 52 dni i było wyrazem niezwykłego obywatelskiego zjednoczenia przekutego w walkę o wolność i niepodległość kraju – przypomina Andrzej Łącki, regionalista, pracownik Wydziału Kultury, Sportu i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Koninie.

Miasto Konin pamięta o rocznicy wybuchu zwycięskiego zrywu. 27 grudnia o godz. 10.00 delegacja z zastępcą prezydenta Konina Witoldem Nowakiem, zapali znicze i złoży kwiaty na grobach czterech Powstańców Wielkopolskich pochowanych na cmentarzu parafii św. Bartłomieja przy ul. Kolskiej, na grobach trzech powstańców spoczywających na cmentarzu parafii św. Wojciecha i na jednej mogile – na Cmentarzu Komunalnym w Koninie przy ul. Staromorzysławskiej.

Wszystkich, którzy chcieliby uczcić 105. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego, zapraszam w imieniu Organizatorów do udziału w obchodach.

Informuję również, że w ramach treningów i ćwiczeń dotyczących systemów alarmowania oraz w celu upamiętnienia 105. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, 27 grudnia 2023 r. o godz. 16:40 nadany zostanie akustyczny sygnał alarmowy (syrena).

Włączenie syren będzie jednocześnie testem sprawności urządzeń systemu wykrywania i alarmowania, wykorzystując w tym celu uregulowania zawarte w art. 10 ust. 3 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 stycznia 2013 r., w sprawie systemów wykrywania skażeń i powiadamiania o ich wystąpieniu oraz właściwości organów w tych sprawach (Dz. U. z 2013 poz. 96).  Sygnały alarmowe przekazywane w tym dniu będą ćwiczebne.

Źródło tekstu i baneru: www.konin.pl / Fot. Tomek Biedziak – miasteczko powstańcze na placu Wolności w Koninie

Udostępnij na: