Pięknie świętowaliśmy Narodowe Święto Niepodległości

Konińska Starówka ożywiła się od gwaru, uśmiechów i uścisków mieszkańców Konina, którzy postanowili wspólnie świętować 105. rocznicę odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę.

Po mszy w konińskiej Farze, zebrani udali się pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie delegacje złożyły kwiaty.

Następnie patriotyczny pochód przemaszerował na plac Wolności, gdzie odbyły się oficjalne uroczystości, podczas których wspólnie śpiewaliśmy wraz z Orkiestrą PAK KWB Konin pieśni patriotyczne, obejrzeliśmy pokaz musztry paradnej przygotowany przez uczniów klas mundurowych z ZS CKU im. Stefana Batorego w Koninie.

Podczas uroczystości Piotr Korytkowski, Prezydent Miasta Konina wyróżnił Odznaką Honorową za Zasługi dla Miasta Konina Andrzeja Seweryna, wybitnego aktora filmowego i teatralnego. Aktor podczas wzruszającego przemówienia wezwał zgromadzonych do pojednania, do zasypania podziałów, wspólnego świętowania i troski o Polskę.

Było pięknie i kolorowo, wielu mieszkańców wybrało się na wspólne świętowanie całymi rodzinami, na wszystkich czekały rogale świętomarcińskie i pyszna grochówka wojskowa z kuchni polowej przygotowana przez Mistrza Jerzego „Panem Grochówką” powszechnie zwanego.

Uroczystej oprawy dopełniły liczne poczty sztandarowe, harcerze, przedstawiciele służ mundurowych i Szwadron Kawalerii Ziemi Konińskiej.

Mam nadzieję, że za rok będzie nas jeszcze więcej i nauczymy się wspólnie cieszyć z tego za co nasi przodkowie przelewali krew i oddawali życie – NIEPODLEGŁOŚCIĄ!

Udostępnij na: