Praca wre w parku miejskim w Koninie!

Wybrałem się do Parku Miejskiego im. Fryderyka Chopina w Koninie by zobaczyć postęp prac przy budowie domów dla zwierząt.

Realizowane są tu dwa zwycięskie projekty KBO 2023: NOWE DOMY DLA ZWIERZĄT  MINIZOO W PARKU IM. F. CHOPINA oraz POPRAWMY ŻYCIE ZWIERZĄT W PARKU CHOPINA!

Planowana jest budowa ramp dla kóz, zakup czochradeł, zabawek (np. piłek) oraz basenów/niecek na wodę, które posłużą podczas letnich upałów. Powstanie tablica edukacyjna informująca o konsekwencjach samowolnego dokarmiania zwierząt oraz wymiana ogrodzenia wzdłuż głównej alei, od wybiegu kóz syryjskich do wybiegu dzików. Zwierzęta otrzymają czochradła w formie szczotek z nylonowym włosiem, które pozwolą utrzymać skórę zwierząt w czystości, pozbyć się martwego włosia oraz umożliwią masaż ciała. Planowane jest umieszczenie od 1 do 3 czochradeł statycznych na każdym wybiegu ssaków (w zależności ilości osobników w danej zagrodzie). W przypadku większych grup zwierząt (np. daniele) będzie więcej tego typów obiektów. Wysokość zawieszenia czochradeł będzie dostosowana do wielkości zwierząt, uwzględniając również rozmiary małych osobników. Aby przeciwdziałać nudzie, zwierzaki otrzymają zabawki, które pracownicy rozdysponują między zwierzęta w zależności od potrzeb gatunkowych i osobniczych. Przykładowo u świniowatych stosuję się piłki antystresowe, które zapewniają zajęcie i ruch, a możliwość manipulacji takimi przedmiotami spełnia ich naturalną potrzebę realizacji behawioru zabawowego. Z takich prostych rozwiązań mogą skorzystać także przedstawiciele innych gatunków. Piłki służą nie tylko do zabawy, istnieją specjalne ażurowe piłki, które wypełnia się sianem. Takie rozwiązanie zmusza zwierzęta do myślenia, urozmaica sposób pobierania pokarmu oraz wydłuża czas jedzenia, co z kolei zapobiega nudzie.  Naturalnym zachowaniem kóz jest wspinanie się na różne obiekty, zamontowane zostaną na ich wybiegach rampy oraz podesty.

Z niecierpliwością czekam na pomyślny finał prowadzonych prac!

Źródło informacji: KBO / zdjęcie parkowego pawia dla przykucia uwagi.

Udostępnij na: