,,Podróże oknem na świat” – spotkania z podróżnikami!

23 maja 2023 roku Stowarzyszenie Aktywne Zatorze, działające przy Spółdzielni Mieszkaniowej ,,Zatorze”, zaprosiło mieszkańców na drugie już spotkanie w ramach projektu ,,Podróże oknem na świat”, którego oficjalnym patronem jest miasto Konin. Tym razem z miłośnikami podróży i orientalnej kuchni spotkała się Emilia Wasielewska, która w ODK ,,Zatorze”, przeprowadziła wykład zatytułowany „Podróże od kuchni”.

W spotkaniu brali udział mieszkańcy Osiedla, Seniorzy uczęszczający na „Zajęcia kreatywne dla Seniorów”oraz młodzież z Zespołu Szkół Budownictwa i Kształcenia Zawodowego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Koninie wraz z opiekunem Dominiką Ostrowską.

Nasza podróżniczka opowiedziała o egzotycznych smakach, kolorach i zapachach kuchni birmańskiej, wietnamskiej i afrykańskiej ( Zambia). Większa część spotkania poświęcona była jednak Birmie ( jest to jeden z największych i zarazem najbardziej tajemniczych krajów Azji Południowo-Wschodniej ). Kraj pagód, buddyjskich mnichów, barwnych mniejszości etnicznych, górzystych terenów, pól uprawnych i kurzu – świat w którym czas stanął w miejscu. Ciągnące się minuty są przez Birmańczyków wypełnione żuciem betelu – używki składającej się z liści pieprzu żuwnego, czasami dodawany jest też tytoń i przyprawy do smaku. Proste restauracje z plastikowymi siedzeniami na świeżym powietrzu można znaleźć na ulicach miast, miasteczek i wiosek w całej Mjanmie. Ludzie spotykają się, aby razem rozmawiać i spożywać potrawy, najczęściej używając dłoni zamiast sztućców.

Popularnym składnikiem każdego dania jest ryż, najczęściej gotowany na parze, popularne są także ryby, warzywa i zupy. Tradycyjnym daniem kuchni birmańskiej jest Mohinga- zupa rybna z makaronem ryżowym.
Uczestnicy spotkania mogli skosztować herbaty z Birmy, chrupiącej szarańczy i słodkiej chałwy, a wszystko to podczas jednego fascynującego spotkania w ODK ,,Zatorze”.

Źródło tekstu i zdjęć: Osiedlowy Dom Kultury „Zatorze”

Udostępnij na: